Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szczecin: Rusza festiwal "Spoiwa Kultury"

0
Podziel się:

90 artystów z ośmiu krajów weźmie udział w widowiskach plenerowych,
performance, spektaklach ulicznych, koncertach, które będą odbywały się w Szczecinie w ramach
rozpoczynającego się w środę festiwalu "Spoiwa Kultury".

90 artystów z ośmiu krajów weźmie udział w widowiskach plenerowych, performance, spektaklach ulicznych, koncertach, które będą odbywały się w Szczecinie w ramach rozpoczynającego się w środę festiwalu "Spoiwa Kultury".

W ramach jedenastej już edycji festiwalu ma wystąpić 11 grup teatralnych w tym dziewięć z zagranicy - poinformowała PAP Marta Mikuła z Teatru Kana, który jest organizatorem imprezy. Dodała, że ze względu na renomę festiwalu, co roku przyjeżdżają do Szczecina najznakomitsi artyści offowi z całego świata. Większość z nich przywozi spektakle jeszcze nigdy w Polsce nieprezentowane.

W tym roku na festiwalu wystąpi m.in. rosyjski teatr Dierevo z Drezna ze swoim najnowszym spektaklem, kilka dni po jego premierze. Izraelska grupa "Renana Raz" przedstawi taneczny spektakl będący interpretacją "Dybuka".

"Bardzo ciekawie zapowiada się występ Cyganów egipskich z grupy +Mawawil+, którzy swoją muzykę i tradycyjne pieśni zaprezentują po raz pierwszy w Polsce oraz koncert fińskich +Młotów Podziemia+, czyli awangardowej grupy Alamailmaan Vasarat, która w swojej muzyce łączy wszystkie możliwe kierunki etniczne (od muzyki klezmerskiej do flamenco), jazz, punk, metal, używając zniekształconych dźwięków wiolonczeli tak, że brzmią one jak najwyższe tony gitarowe" - powiedziała Mikuła.

Artyści występować będą na ulicach Szczecina, nabrzeżu Starówka nad Odrą, na Zamku Książąt Pomorskich i w kościele pw. św. Piotra i Pawła.

Organizatorzy imprezy twierdzą, że festiwal stara się pokazać, że sztuka ulicy nie musi kojarzyć się z komercją, że ten rodzaj działań stwarza wiele możliwości i może być, zarówno dla artystów jak i publiczności ważnym i inspirującym doświadczeniem.

Początkowo był to festiwal artystów ulicy, który rozrastał się i ewoluował w kierunku festiwalu, na którym spotykają się różne formy sztuki prezentowanej poza tradycyjnymi salami teatralnymi.

"Nazwa +Spoiwa Kultury+ wyraża przede wszystkim próbę poszukiwań wspólnych elementów łączących pozornie odległe stylistycznie formy wyrazu artystycznego oraz różne przestrzenie kulturowe" - wyjaśniła nazwę Mikuła. W zamyśle organizatorów, impreza służy także przełamywaniu stereotypów dotyczących zarówno różnic kulturowych jak i "ekskluzywności" tzw. kultury wysokiej.

Festiwal istnieje od 1999 r. Jego organizatorzy otrzymali nagrodę "Oko Recenzenta", a w 2005 r. tytuł Ambasadora Kultury. Impreza należy do priorytetowych wydarzeń promujących Szczecin w ramach starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. (PAP)

szt/ abe/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)