Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczygło: rząd nie zakłada referendum ws. tarczy antyrakietowej w Polsce

0
Podziel się:

Minister obrony narodowej Aleksander
Szczygło powiedział we wtorek, że stanowisko rządu nie zakłada
przeprowadzenia referendum na temat rozmieszczenia w Polsce
systemów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Minister obrony narodowej Aleksander Szczygło powiedział we wtorek, że stanowisko rządu nie zakłada przeprowadzenia referendum na temat rozmieszczenia w Polsce systemów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

W ten sposób szef MON odniósł się do deklaracji złożonej przez wicepremiera i ministra rolnictwa Andrzeja Leppera w Rosji, że Samoobrona zamierza zainicjować powstanie ruchu społecznego, którego celem będzie przeprowadzenie takiego referendum.

Zdaniem Szczygły, Lepper powinien o takim pomyśle najpierw poinformować premiera i ministra spraw zagranicznych.

"Przede wszystkim na ten temat i na temat aktywności zagranicznej Andrzej Lepper powinien rozmawiać z premierem i koordynować to z minister spraw zagranicznych" - mówił Szczygło w radiu Zet. "Taka jest kolej rzeczy. Po to jest minister spraw zagranicznych, by wiedza na temat aktywności zewnętrznej członków rządu, przedstawicieli rządu i innych przedstawicieli administracji rządowej, była wiedzą dla ministerstwa spraw zagranicznych dostępną. To daje większą szansę na porządek funkcjonowania rządu" - tłumaczył szef resortu obrony.

Według agencji Interfax, o swej inicjatywie szef Samoobrony poinformował w poniedziałek w Moskwie w czasie spotkania z wiceprzewodniczącym Rady Federacji, izby wyższej parlamentu Rosji, Aleksandrem Troszynem.

Pytany, czy Lepper popełnił błąd, Szczygło odparł, że nie, bo "rozmowy i spotkania z przedstawicielami władz państwowych innego państwa nie mogą być traktowane jako rzecz naganna". Podkreślił jednocześnie, że "jeśli chodzi o sprawę tarczy antyrakietowej, to pierwszym miejscem do tego, by powiedzieć o referendum - jeżeli jest taki pomysł - powinna być Polska".

20 stycznia Waszyngton zaproponował Czechom ulokowanie na ich terytorium bazy radarowej systemu NMD nazywanego tarczą antyrakietową. W Polsce miałaby zostać ulokowana baza rakiet przechwytujących, uzupełniająca dwie bazy zlokalizowane na Alasce i w Kalifornii. Zadaniem "tarczy" ma być przechwytywanie pocisków, odpalanych z Bliskiego lub dalekiego Wschodu na terytorium Stanów Zjednoczonych.

W poniedziałek o sprawie tarczy antyrakietowej premier Jarosław Kaczyński rozmawiał z przedstawicielami klubów parlamentarnych. (PAP)

ktt/ pz/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)