Notowania

zakajew
27.09.2010 12:01

Szef Interpolu w Rosji nie ma pretensji do polskiej policji

Chodzi o uwolnienie Ahmeda Zakajewa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Chodzi o uwolnienie szefa czeczeńskiego rządu emigracyjnego Ahmeda Zakajewa.

_ - Polska policja wypełniła swoje funkcje polegające na zatrzymaniu wysłannika separatystów czeczeńskich Ahmeda Zakajewa, adecyzja w sprawie jego ekstradycji to prerogatywa sądów _ - powiedział szef biura Interpolu przy MSW Rosji Timur Łachonin._ - Niestety, w tym przypadku Interpol, bez względu na to, jak byłby potężny, nie jest w stanie załatwić tej sprawy _ - dodał Łachonin .

Według niego Zakajew w dalszym ciągu figuruje na listach poszukiwanych przez Interpol. _ - Takie osoby powinny być wcześniej czy później zatrzymane i - po decyzji sądu - wydane. Kiedy to nastąpi, niestety, nie wiemy _ - powiedział Łachonin.

Z kolei sekretarz generalny Interpolu Ronald Noble powiedział, że zadanie tej międzynarodowej organizacji policyjnej polega na tym, by ujawniać miejsce pobytu i zapewnić zatrzymanie Zakajewa bez względu na to, dokąd dalej pojedzie.

Poszukiwany przez Rosję międzynarodowym listem gończym w związku z zarzutami o terroryzm Ahmed Zakajew przybył do Polski w połowie września na Światowy Kongres Narodu Czeczeńskiego w Pułtusku. Został zatrzymany przez polską policję i przewieziony do warszawskiej prokuratury.

Prokuratura wniosła do sądu o 40-dniowy areszt. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek prokuratury o zastosowanie aresztu wobec Zakajewa, który ma status uchodźcy w Wielkiej Brytanii. Decyzja sądu jest nieprawomocna, warszawska prokuratura złożyła apelację.

Czytaj w Money.pl

Tagi: zakajew, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz