Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tajwan: USA dały zielone światło do sprzedaży Patriotów

0
Podziel się

Stany Zjednoczone dały zielone światło do sprzedaży Tajwanowi systemu
rakiet Patriot, co jest częścią uzgodnień, które zapadły między sojusznikami w roku 2008 -
powiedział w czwartek w Tajpej przedstawiciel amerykańskich władz.

bEhDyeZh

Stany Zjednoczone dały zielone światło do sprzedaży Tajwanowi systemu rakiet Patriot, co jest częścią uzgodnień, które zapadły między sojusznikami w roku 2008 - powiedział w czwartek w Tajpej przedstawiciel amerykańskich władz.

"Pentagon przyznał koncernowi Lockheed Martin kontrakt na dostarczenie systemu obrony przeciwrakietowej Patriot Tajwanowi w ramach szerokiego porozumienia zatwierdzonego przez Kongres w roku 2008" - powiedział przedstawiciel Instytutu Amerykańskiego na Tajwanie - de facto ambasady USA na tej wyspie, którą Chiny uważają za swą zbuntowaną prowincję.

Analitycy uważają, że zielone światło Pentagonu dla Patriotów na Tajwanie może wywołać irytację Pekinu.

bEhDyeZj

"Będzie to niewątpliwie mieć reperkusje dla stosunków chińsko-amerykańskich, gdyż nawet jeśli Tajwan chce tej broni, to Waszyngton miał prawo powiedzieć +nie+" - oświadczył politolog z uniwersytetu Tamkang w Tajpej Alexandr Huang.

Dostawy broni z USA na Tajwan są kwestią drażliwą, która wciąż wywołuje gniew Pekinu.

1500 pocisków chińskich jest wymierzonych w Tajwan i zwiększanie chińskiego arsenału nie słabnie - utrzymują tajwańskie władze.

W roku 2008 administracja ówczesnego prezydenta USA George`a Busha zażądała od Kongresu zatwierdzenia sprzedaży Tajwanowi broni za 6,5 mld dolarów. Projekt dotyczy także śmigłowców Apache. W związku z tym w październiku zeszłego Chiny zawiesiły współpracę wojskową z USA. Postanowiły ją wznowić za rządów prezydenta Baracka Obamy.(PAP)

bEhDyeZp

mmp/ mc/

5428696 arch.

bEhDyeZK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)