Notowania

Trujące powietrze. Ranking miast w USA

Siedem miast położonych w zachodniej Kalifornii jest w pierwszej dziesiątce rankingu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bicycle Bob/CC/Flickr)

Siedem miast położonych w Kalifornii (zachodnie wybrzeże USA) znalazło się w pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych amerykańskich miast opublikowanej przez magazyn Forbes.

Mieszkających w nich 20 mln osób narażonych jest na zachorowanie na astmę czy choroby płuc.

Najbardziej zanieczyszczone powietrze w całych Stanach Zjednoczonych jest w 800 tys. mieście Bakersfield (Kalifornia). To właśnie tam znajduje się kalifornijskie zagłębie naftowe, położone w dolinie San Joaquin.

Powietrze zanieczyszczają także fabryki i spaliny wydalane przez samochody. Dochodzą do tego częste pożary terenów leśnych, które sprzyjają powstawaniu smogu. Specjaliści podkreślają, że tak zanieczyszczone powietrze może być równie groźne dla płuc, jak palenie papierosów.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/107/t46955.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/zmiany;klimatu;powoduja;coraz;wiecej;pozarow,58,0,665658.html) Zmiany klimatu powodują coraz więcej pożarów

Drugim najbardziej zanieczyszczonym obszarem miejskim w USA jest Los Angeles, gdzie mieszka prawie 17,8 mln osób. Na obszarze tym notowane jest niebezpiecznie wysokie stężenie ozonu w powietrzu. Problemem Los Angeles są nie tylko miliony samochodów na drogach, ale także spaliny ze statków w tym jednym z najbardziej ruchliwych portów położonym na zachodnim wybrzeżu USA.

W pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych amerykańskich miast znalazło się jeszcze pięć innych kalifornijskich obszarów miejskich: Fresno (3), Visalia (4), Hanford (5), Modesto (8) i Sacramento (9). W zestawieniu Forbesa są tylko trzy miasta położone w innych stanach: Phoenix w Arizonie (6), Birmingham na Alasce (7) i Pittsburgh w Pensylwanii (10).

Powietrze w Seulu coraz bardziej czyste. Co zrobili? (CNN, ang.):

Władze Kalifornii od kilku lat walczą o ograniczenie emisji gazów cieplarnianych przez samochody osobowe o 30 proc. W stanie tym obowiązuje najbardziej restrykcyjne prawo dotyczące emisji spalin.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t84612.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/diesel;z;kubkow;po;jogurcie;na;wyspach;juz;wkrotce,216,0,707544.html) Diesel z kubków po jogurcie. Na Wyspach już wkrótce Plastikowe śmieci będą źródłem paliwa w Wielkiej Brytanii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t97788.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/fiasko;szczytu;klimatycznego;bedzie;kosztowac;bilion;dolarow,202,0,707530.html) Fiasko szczytu klimatycznego będzie kosztować bilion dolarów Tyle trzeba będzie wydać na dodatkowe inwestycje do 2030 roku.
Tagi: zanieczyszczenie powietrza, usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz