Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk ocenił Camerona: Wystąpienie w 99 proc. na użytek wewnętrzny

0
Podziel się:

- 99 proc. wystąpienia premiera Davida Camerona na temat przyszłości Wielkiej Brytanii w UE jest na użytek wewnętrzny - ocenił premier Donald Tusk.

Tusk ocenił Camerona: Wystąpienie w 99 proc. na użytek wewnętrzny
(Stuart Chalmers/CC/Flickr)
bECMgJPF

_ - 99 proc. wystąpienia premiera Davida Camerona na temat przyszłości Wielkiej Brytanii w UE jest na użytek wewnętrzn _y - ocenił premier Donald Tusk. To nie był komunikat do Europejczyków, ale raczej do jego partii i wyborców - uważa szef rządu.

Brytyjski premier oświadczył w środę, że coraz ściślejsza unia, do której zmierza Europa, nie jest celem Wielkiej Brytanii. Potwierdził, że zamierza renegocjować relacje Londynu z UE, a wynik tych starań zostanie poddany pod referendum do końca 2017 r.

_ - 99 proc. wystąpienia Davida Camerona jest na użytek wewnętrzny, brytyjski, jest próbą wyjścia z pewnych problemów politycznych wewnątrz Wielkiej Brytanii i to nie był tak naprawdę komunikat do nas, do innych Europejczyków, ale raczej do swojej partii i wyborców _ - uważa Tusk.

bECMgJPH

Jak podkreślił, od dłuższego czasu obserwuje działania Brytyjczyków, przede wszystkim w Radzie Europejskiej i _ wystąpienie premiera Camerona nie było dla niego zaskoczeniem _. _ - Powtórzył wielokrotnie powtarzane tezy w czasie spotkań roboczych w Brukseli _ - dodał szef rządu.

Według Tuska, rzeczywiście jest tak, że _ Brytyjczycy mają specjalny status w Europie - choćby rabat brytyjski _. _ - Brytyjczycy przystępowali do UE w jakimś sensie na trochę specjalnych zasadach i widać, że w czasie dyskusji nad budżetem (UE na lata 2014-2020) chcą tę odrębność podkreślić _ - mówił premier.

Cameron zapowiedział, że jego Partia Konserwatywna zwróci się do wyborców o udzielenie mandatu dla przyszłego konserwatywnego rządu na wynegocjowanie nowych warunków z Brukselą. Następne wybory parlamentarne mają się odbyć w 2015 roku. W razie wygranej konserwatystów, do końca 2017 r. rozpisane zostanie referendum w sprawie pozostania W. Brytanii w UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy bronią Camerona. UE musi się zmienić Niemiecka prasa staje w obronie premiera Wielkiej Brytanii i przestrzega, że Europa już nie będzie taka sama.
To najważniejsze przemówienie Camerona Premier Wielkiej Brytanii ogłosi strategię dotyczącą obecności w Unii Europejskiej.
bECMgJQi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)