Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Buzek sprawozdawcą PE ds. rozwoju technologii energetycznych

0
Podziel się:

Były premier, a obecnie eurodeputowany Jerzy
Buzek (PO) został sprawozdawcą Parlamentu Europejskiego w sprawie
rozwoju technologii energetycznych w Unii Europejskiej.

Były premier, a obecnie eurodeputowany Jerzy Buzek (PO) został sprawozdawcą Parlamentu Europejskiego w sprawie rozwoju technologii energetycznych w Unii Europejskiej.

Dla Buzka będzie to okazja do promocji czystych technologii węglowych, które - jego zdaniem - są szansą dla polskiej energetyki na ograniczenie emisji CO2 i zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej do 15 proc. w 2020 roku. Taki cel postawiła Polsce w ubiegłym tygodniu Komisja Europejska w ramach pakietu, który ma być odpowiedzią UE na zmiany klimatyczne na Ziemi.

Przyjęty w listopadzie przez KE strategiczny plan w dziedzinie technologii energetycznych zatytułowany "Droga do niskoemisyjnych technologii przyszłości" (tzw. plan EPSTE) przewiduje promocję nowych, priorytetowych europejskich inicjatyw w dziedzinie przemysłu i energetyki odnawialnej (energia wiatrowa, słoneczna, źródła geotermalne), energetyki nuklearnej, a przede wszystkim bezemisyjnego i efektywnego wykorzystania węgla (tzw. czyste technologie węglowe).

Buzek przygotuje do tego planu raport, który w czerwcu albo lipcu przyjmie Parlament Europejski. Już teraz były premier zaapelował o przesunięcie środków w budżecie UE na działania przewidziane w planie EPSTE. Argumentował, że czyste technologie węglowe byłyby szczególnie opłacalne dla polskiej gospodarki.

"Przed zmianami klimatycznymi Europę i świat może uratować tylko opracowanie lepszych, sprawniejszych i tańszych technologii ograniczania emisji. Zamiast zaostrzać limity CO2, co będzie kosztowało unijną gospodarkę nawet do 100 mld euro rocznie, lepiej wydać 10 mld euro na innowacyjne rozwiązania technologiczne" - powiedział.

Jego zdaniem, tańszymi i bardziej wydajnymi technologiami zainteresują się także Chiny, Indie i inne kraje rozwijające, które obecnie nie ograniczają swoich emisji CO2, co stawia pod znakiem zapytania sens wysiłku Unii Europejskiej. "Ograniczenia emisji w samej Europie nieznacznie tylko poprawiają sytuację na naszej planecie" - powiedział Buzek.

Komisja Europejska na rok 2008 zapowiada konkretne propozycje finansowania technologii niskoemisyjnych.

Michał Kot (PAP)

kot/ icz/ mc/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)