Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE chce wyjaśnień ws. skażonego mleka

0
Podziel się:

W Chinach zmarło już czworo dzieci po spożyciu mleka zawierającego melaninę.

UE chce wyjaśnień ws. skażonego mleka
(PAP/EPA)

src="http://static1.money.pl/i/galeria/72/28/s_10568.jpg"/>ac">fot: PAP/EPA[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://www.money.pl/galeria/skazone;mleko;w;proszku,galeria,1488,0.html) Unia Europejska spodziewa się, że władze Chin dostarczą pełną informację na temat skandalu ze skażonym mlekiem i ukarzą winnych.

W wyniku spożycia skażonego melaminą mleka w proszku zmarło w Chinach już czworo dzieci. Zachorowało 6244 dzieci, a u 158 stwierdzono ostrą niewydolność nerek.

Melamina służy do wyrobu żywic syntetycznych. W żywności może pojawić się na przykład w wyniku migracji z opakowań impregnowanych tymi żywicami.

Dyrektor generalny ds. ochrony zdrowia i konsumenta w KE Robert Madelin poinformował w piątek, że Unia jest w kontakcie z Chinami w sprawie problemów z mlekiem w proszku. Dodał, że w Europie nie zanotowano przypadków choroby wśród dzieci.

_ - Próbujemy ustalić fakty. Dyskutujemy z chińskimi kolegami o wszystkich aspektach skandalu ze skażonym mlekiem _ - powiedział Madelin w stolicy Chin.

UE jest wielkim parterem handlowym Chin i w przeszłości wielokrotnie wyrażała zaniepokojenie, że Pekin niewystarczająco przestrzega bezpieczeństwa konsumentów, czego przykładem byli wcześniej serie skandali z trującymi zabawkami i skażoną żywnością.

Melaminę wykryto w mleku modyfikowanym 69 marek 22 firm. Są to m.in. produkty firmy Sanlu, które - jak szacują władze - mogły być podawane 10 tysiącom dzieci w całych Chinach. Firma ta jest największym na chińskim rynku dostawcą mleka w proszku.

Sanlu należy częściowo do nowozelandzkiego giganta mleczarskiego Fonterra Co-operative Group.

Chińskie władze przyznały, że lokalne władze prowincji, gdzie firma Sanlu produkuje mleko, opóźniły o ponad miesiąc przekazanie informacji o skażonym produkcie.

Według danych chińskiej Generalnej Komisji ds. Nadzoru Jakości, Inspekcji i Kwarantanny, jedna piąta rodzimych produktów, znajdujących się na chińskim rynku, nie odpowiada normom jakościowym.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)