Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kultura
24.02.2006 15:25

UE: Kijów stara się o miano stolicy kultury europejskiej w 2010

24.2.Bruksela(PAP) - Mer Kijowa dokonał w piątek w Brukseli oficjalnej prezentacji kandydatury ukraińskiej stolicy do miana Europejskiej Stolicy Kultury w 2010 roku. By je uzyskać, Kijów musi wygrać rywalizację ze Stambułem.

Podziel się
Dodaj komentarz

*24.2.Bruksela(PAP) - Mer Kijowa dokonał w piątek w Brukseli oficjalnej prezentacji kandydatury ukraińskiej stolicy do miana Europejskiej Stolicy Kultury w 2010 roku. By je uzyskać, Kijów musi wygrać rywalizację ze Stambułem. *

"Kijów leży na skrzyżowaniu kulturowym Europy, w tolerancji i pokoju mieszkają tu przedstawiciele 134 narodowości oraz 64 religii i wyznań" - przekonywał unijnych dyplomatów i urzędników mer Kijowa, Ołeksandr Omelczenko.

Rywalizacja pomiędzy Kijowem i Stambułem jest zaciekła, bowiem rok 2010 będzie ostatnim, kiedy miasta spoza Unii Europejskiej będą mogły uczestniczyć w programie "Europejska Stolica Kultury".

Zwycięskie miasto otrzyma od Unii 500 mln euro na organizację imprez kulturalnych, przede wszystkim jednak tytuł Stolicy Kultury zapewnia ogromny prestiż i promocję, o czym zapewne pamięta Kraków, który pełnił tę rolę w 2000 roku.

W rozmowie z PAP Omelczenko przyznał, że inicjatorami zgłoszenia Kijowa do unijnego programu Europejskiej Stolicy Kultury byli polscy eurodeputowani. "Jako pierwsza ten pomysł podsunęła Grażyna Staniszewska, która wraz z innymi posłami przyjechała do Kijowa jesienią 2004 roku, w związku z pomarańczową rewolucją" - powiedział Omelczenko.

Komisja Europejska za kilka miesięcy dokona oceny i przedstawi państwom członkowskim propozycję, które z miast -według niej - powinno zostać Stolicą Kultury. Kraj unijne ostateczną decyzje podejmą w listopadzie.

Kijów liczy na poparcie jego kandydatury zwłaszcza przez rządy i eurodeputowanych z nowych państw członkowskich. Stambuł ma jednak tę przewagę, że Turcja została uznana kilka miesięcy temu za kraj kandydujący do UE.

Rolę stolicy kulturalnej w 2010 roku będą pełnić ponadto dwa miasta z krajów członkowskich UE - z Niemiec i Węgier.

Inga Czerny (PAP)

hes/

Tagi: kultura, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz