Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
usa
03.05.2006 20:57

UE nalega na zniesienie wiz, ale USA się nie spieszą

Unia Europejska zwróciła się w środę do USA, by przyspieszyły prace nad objęciem nowych krajów członkowskich UE programem ruchu bezwizowego, ale USA nie chcą się spieszyć.

Podziel się
Dodaj komentarz

Unia Europejska zwróciła się w środę do USA, by przyspieszyły prace nad objęciem nowych krajów członkowskich UE programem ruchu bezwizowego, ale USA nie chcą się spieszyć.

Obecnie Stany Zjednoczone wymagają wiz od wszystkich nowych państw członkowskich UE oprócz Słowenii. Obywatele starych krajów UE, poza Grecją, nie muszą ubiegać się o wizę, jeśli chcą wjechać do USA.

"Będę podkreślał znaczenie dążenia najpierw do ułatwień, a następnie do zniesienia obowiązku wizowego wobec nowych państw członkowskich" - powiedział agencji Reutera komisarz ds. wewnętrznych Franco Frattini w Wiedniu przed rozmowami ministrów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych krajów Unii Europejskiej i USA.

Jednak amerykański wiceminister bezpieczeństwa kraju Michael Jackson powiedział, że Waszyngton nie poda nawet orientacyjnej daty, kiedy wizy mogłyby być zniesione.

"Nie ustalamy terminarza w tej sprawie" - powiedział Jackson. "Chcemy mieć pewność, że dysponujemy odpowiednimi zabezpieczeniami, by przystać na takie posunięcie" - dodał.

USA zaostrzyły przepisy imigracyjne od czasu zamachów 11 listopada w 2001.

Warunkiem zniesienia wiz - jak podkreśla rząd USA - jest zmniejszenie poniżej 3 procent odsetka odmów wizy turystycznej, nieprzekraczanie przez przybywających do USA dozwolonego czasu pobytu i niepodejmowanie nielegalnej pracy, a także posiadanie przez obcokrajowców paszportów umożliwiających sprawdzenie, czy nie znajdują się oni na liście przestępców lub terrorystów.

"To nie jest brak woli politycznej, ale te kraje (nowe kraje UE) jeszcze nie spełniły warunków" - powiedział inny wysoki urzędnik USA.

UE już kilka razy wzywała USA do objęcia systemem bezwizowym wszystkie kraje członkowskie.

Komisja Europejska ostrzegła na początku roku, że może zarekomendować rządom państw UE wprowadzenie sankcji takich jak np. wymóg wiz dla amerykańskich dyplomatów podróżujących do Europy.

Frattini powiedział, że będzie usatysfakcjonowany, jeśli USA zgodzą się na przyspieszenie rozmów dwustronnych z poszczególnymi krajami, podkreślając, że niektóre kraje czynią więcej postępów niż inne. (PAP)

icz/ kan/

Tagi: usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz