Notowania

grecja
01.03.2010 14:23

Unijny komisarz pogania Greków

Grecja musi dokonać kolejnych cięć w wydatkach, żeby wyjść z kryzysu - uważa Olli Rehn.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Unijny komisarz do spraw gospodarczych i walutowych Olli Rehn podkreślił w Atenach, że Grecja musi dokonać kolejnych cięć w wydatkach, żeby wyjść z kryzysu zadłużenia.

Rehn poinformował po spotkaniu z greckim ministrem finansów Jeorjosem Papakonstantinu, że zwrócił się do władz Grecji o ogłoszenie ostrzejszych przedsięwzięć oszczędnościowych _ w nadchodzących dniach _. Komisarz wyraził zarazem przekonanie, że z pomocą Unii EuropejskiejGrecja przezwycięży obecny kryzys.

Zadłużenie Grecji przekracza 300 miliardów euro, a deficyt budżetowy wyniósł w zeszłym roku 12,7 proc. PKB.
W trosce o stabilność euro, na szczycie UE 11 lutego kraje członkowskie zobowiązały Grecję do redukcji deficytu budżetowego do 8,7 proc. w bieżącym roku.

Jeśli partnerzy w strefie euro uznają, że Grecja nie robi wszystkiego, co powinna, w połowie marca będą mogli narzucić rządowi w Atenach dodatkowe środki budżetowe, takie jak np. podwyżka akcyzy czy podatku VAT. Do roku 2012 deficyt budżetowy Grecji ma spaść do 2,8 proc. PKB, czyli znaleźć się poniżej ustalonego przez UE pułapu, wynoszącego 3 proc.

Oszczędności, podwyżki podatków i zapowiedzi cięcia płac i emeryturwywołały w Grecji strajki i starcia z policją.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zdementowała w niedzielę doniesienia mediów, według których rząd Niemiec potajemnie zabezpiecza w budżecie na rok 2010 środki na ewentualną pomoc dla Grecji.

_ - Z pewnością tak nie jest. Mamy traktat, który nie przewiduje wydobywania państw z opresji. Najlepszą formą pomocy jest obecnie postawienie sprawy jasno - Grecja musi odrobić pracę domową, jak to właśnie czyni _ - oświadczyła Merkel w wywiadzie dla telewizji publicznej ARD.

W poniedziałek takie samo stanowisko zajął szef Eurogrupy, premier Luksemburga Jean-Claude Juncker, podkreślając, że nie ma mowy o ratowaniu Grecji z opałów przez przejęcie jej długów.

Juncker uznał, że przypadek Grecji wskazuje na potrzebę europejskiego rządu gospodarczego.

* [ Goldman Sachs pomagał Grecji ukryć dług? ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/goldman;sachs;pomagal;grecji;ukryc;dlug,196,0,593604.html )
* [ Zawadzka: Powinniśmy pójść w ślady Grecji ]( http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/zawadzka;powinnismy;pojsc;w;slady;grecji,55,0,592695.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz