Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: B. oficer skazany na 3 lata więzienia za szpiegostwo dla Chin

0
Podziel się

Były oficer amerykańskich sił powietrznych, pracownik Pentagonu, 62-letni
James W. Fondren został w piątek skazany przez sąd w Alexandrii w stanie Wirginia na trzy lata
więzienia za szpiegostwo na rzecz Chin i składanie w FBI fałszywych zeznań - podało ministerstwo
sprawiedliwości USA.

bEgidEZN

Były oficer amerykańskich sił powietrznych, pracownik Pentagonu, 62-letni James W. Fondren został w piątek skazany przez sąd w Alexandrii w stanie Wirginia na trzy lata więzienia za szpiegostwo na rzecz Chin i składanie w FBI fałszywych zeznań - podało ministerstwo sprawiedliwości USA.

Fondren, były podpułkownik lotnictwa i były wiceszef biura amerykańskiego dowództwa na obszar Pacyfiku, w okresie od listopada 2004 roku do lutego 2008 roku sprzedał ściśle tajne dane, dotyczące kontaktów wojskowych USA-Chiny, biznesmenowi z Nowego Orleanu Tai Shen Kuo. Kuo przekazał dokumenty innemu agentowi, pracującemu dla rządu w Pekinie. Kuo, aresztowany w domu Fondrena w Wirginii, został już postawiony przed amerykańskim sądem i skazany na ponad 15 lat więzienia. W czasie procesu przyznał się do winy.

Sąd uznał, że Fondren wiedział, iż Kuo przekazuje dokumenty kolejnemu agentowi, i przyjął od niego wynagrodzenie za osiem raportów w wysokości od 350 do 800 dolarów za każdy.

bEgidEZP

Według obrońcy Fondrena, Asy Hutchinsona, był on tylko jednym z wielu oficerów amerykańskiej armii utrzymujących kontakty z Kuo i oszukanym przez biznesmena. (PAP)

jo/ mc/

bEgidFaq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)