Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Domniemanemu zbrodniarzowi wojnnemu grozi deportacja

0
Podziel się:

Oskarżony o pomaganie nazistom i mordowanie Żydów podczas II wojny
światowej 88-letni były obywatel amerykański John Kalymon musi się liczyć z deportacją ze Stanów
Zjednoczonych po tym, gdy ministerstwo sprawiedliwości wszczęło postępowanie w sprawie jego
deportacji - poinformowała w poniedziałek agencja Associated Press.

*Oskarżony o pomaganie nazistom i mordowanie Żydów podczas II wojny światowej 88-letni były obywatel amerykański John Kalymon musi się liczyć z deportacją ze Stanów Zjednoczonych po tym, gdy ministerstwo sprawiedliwości wszczęło postępowanie w sprawie jego deportacji - poinformowała w poniedziałek agencja Associated Press. *

Jak zaznaczyła, przedstawiciele władz nie ujawnili, do jakiego państwa chcą wysłać Kalymona, ale Polska prowadzi śledztwo dotyczące udziału policji w eksterminacji Żydów na dzisiejszym terytorium Ukrainy. W maju bieżącego roku resort sprawiedliwości poinformował, iż polski Instytut Pamięci Narodowej chce, by amerykańska prokuratura przesłuchała Kalymona.

Według władz USA, Kalymon - niegdyś Iwan Kalymun - strzelał do Żydów, służąc w kolaboracyjnej ukraińskiej policji pomocniczej we Lwowie. On sam zaprzecza stawianym mu zarzutom.

"Mieszkam w tym kraju 60 lat i cztery miesiące. Kocham ten kraj, ponieważ jest to mój kraj. Zamierzam tutaj umrzeć. Chcą usunąć mnie, starego człowieka. Nigdy nie byłem aresztowany, płacę podatki. Nie znam nikogo tak uczciwego jak ja" - powiedział w poniedziałek Kalymon dziennikarzowi AP przed swym domem w Troy w stanie Michigan.

Adwokat Kalymona, Elias Xenos, twierdzi, że jego klient zajmował się tylko chronieniem węgla przed złodziejami.

Kalymon przybył do Stanów Zjednoczonych w 1949 roku. W sześć lat później uzyskał obywatelstwo USA i podjął pracę w wytwórni samochodów Chrysler.

Informacje o jego udziale w zbrodniach wojennych znaleziono w materiałach archiwalnych, ujawnionych po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 roku. W roku 2007 w postępowaniu cywilnym sąd federalny w Detroit pozbawił go obywatelstwa USA, argumentując, że w trakcie dwuletniej służby w ukraińskiej policji prześladował cywilów. (PAP)

dmi/ mc/

4661708

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)