Notowania

usa
12.08.2009 18:20

USA: Ekonomiści dla"WSJ": recesja zakończona

Większość ekonomistów, wśród których sondaż przeprowadził "Wall Street Journal", ocenia, że recesja w USA już się zakończyła.

Podziel się
Dodaj komentarz

Większość ekonomistów, wśród których sondaż przeprowadził "Wall Street Journal", ocenia, że recesja w USA już się zakończyła.

Na 47 ekonomistów pytanych o tę sprawę przez nowojorski dziennik, 27 uważa, że recesja już jest zakończona, a 11 jest zdania, że nastąpi to w tym lub przyszłym miesiącu.

Przewiduje się, że PKB wykaże w III kwartale wzrost 2,4 procenta w skali rocznej. Ekonomiści przewidują też, że pozostanie on na poziomie powyżej 2 procenta w pierwszej połowie przyszłego roku.

Widzą oni oznaki ożywienia w sektorze wytwórczym, wzrost sprzedaży produktów wielu przedsiębiorstw i sygnały poprawy sytuacji na rynku nieruchomości.

Wzrost optymizmu zaznaczył się po ogłoszeniu w zeszłym tygodniu, że bezrobocie w lipcu - 9,4 procenta - było mniejsze niż w poprzednim miesiącu.

Ekonomiści przewidują, że może ono jeszcze wzrosnąć w grudniu do 9,9 procenta, ale gospodarka utraci w najbliższych 12 miesiącach znaczne mniej miejsc pracy niż poprzednio prognozowano.

Wyrazem lepszych nastrojów w gospodarce jest także hossa na giełdzie papierów wartościowych od kilku tygodni. W środę wskaźnik Dow Jones na Wall Street znowu zwyżkował, rano o ponad 130 punktów.

Ankietowani przez "WSJ" ekonomiści uważają poza tym, że prezydent Barack Obama powinien zachować na stanowisku obecnego prezesa Rezerwy Federalnej, Bena Bernanke.

Chwalą oni interwencje Fed na rynku, które zapobiegły pogłębieniu się kryzysu finansowego.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ ro/

Tagi: usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz