Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Generał: rosyjskie bombowce na Kubie to przekroczenie czerwonej linii

0
Podziel się:

Amerykański generał ostrzegł we wtorek
Rosję, że stacjonowanie na Kubie jej bombowców strategicznych
oznaczałoby dla Waszyngtonu "przekroczenie czerwonej linii".

Amerykański generał ostrzegł we wtorek Rosję, że stacjonowanie na Kubie jej bombowców strategicznych oznaczałoby dla Waszyngtonu "przekroczenie czerwonej linii".

Odniósł się w ten sposób do rewelacji rosyjskich mediów o możliwym wysłaniu na wyspę samolotów. W poniedziałek dziennik "Izwiestija", powołując się na anonimowe źródło wojskowe, sugerował, że mogłoby to być odpowiedzią Rosji na rozmieszczenie u jej granic elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

"Jeśli Rosjanie to uczynią to uważam, że powinniśmy pozostać nieugięci i pokazać, że byłoby to dla Stanów Zjednoczonych przekroczeniem punktu granicznego, przekroczeniem czerwonej linii" - ostrzegł generał Norton Schwartz, desygnowany na szefa sztabu sił powietrznych USA.

Z kolei Biały Dom ponownie zwrócił się do rosyjskich władz, by nie traktowały amerykańskiej instalacji jako zagrożenia i ponowił ofertę współpracy z Moskwą.

Rzeczniczka Dana Perino wstrzymała się jednak od wypowiedzi na temat informacji rosyjskich mediów. Jak wytłumaczyła, ponieważ nie było w tej sprawie oficjalnego komentarza Moskwy, "nie będzie wypowiadać się na ten temat".

Przypomniała, że prezydent George W. Bush w czasie rozmów z rosyjskim prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem na szczycie G8 w Japonii powtórzył, że amerykańska instalacja "nie powinna być traktowana jako zagrożenie dla Rosji". W rzeczywistości USA chcą w tej sprawie współpracować z Europą i Rosją na zasadzie "równych partnerów" - zapewniła Perino.

Tymczasem cytowane przez "Izwiestija" źródło ze sztabu rosyjskiego lotnictwa strategicznego oświadczyło, że bombowce strategiczne Tu-160 i Tu-95MC nie tylko mają techniczne możliwości, by dolecieć na Kubę, ale już tam lądują.

W 1962 roku między USA a Związkiem Radzieckim wybuchł ostry kryzys w związku z wykryciem przez Amerykanów na Kubie sowieckich rakiet. Kryzys kubański zakończył się zgodą ZSRR na wycofanie rakiet, po wprowadzeniu przez USA blokady morskiej wyspy i postawieniu przez obie strony w stan gotowości strategicznych sił atomowych. (PAP)

ksaj/ ap/

4820 5498 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)