Notowania

wiadomości
28.12.2012 22:30

USA: Giełdy w dół, wciąż bez perspektyw na uniknięcie klifu fiskalnego

Piątkowa sesja na Wall Street stała pod znakiem około 1-proc. spadków głównych indeksów, a zniżki przybrały na sile, gdy nie potwierdziły się nieoficjalne informacje, że prezydent Obama ma przedstawić nowe propozycje rozwiązania problemu klifu fiskalnego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Piątkowa sesja na Wall Street stała pod znakiem około 1-proc. spadków głównych indeksów, a zniżki przybrały na sile, gdy nie potwierdziły się nieoficjalne informacje, że prezydent Obama ma przedstawić nowe propozycje rozwiązania problemu klifu fiskalnego.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 1,21 proc., do 12.938,11 pkt.

Nasdaq stracił 0,86 proc. i wyniósł 2.960,31 pkt.

Indeks S&P 500 spadł o 1,11 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.402,43 pkt.

Według wcześniejszych nieoficjalnych informacji podanych przez agencję Bloomberg, prezydent USA Barack Obama miał przedstawić w piątek nową propozycję rozwiązań w sprawie klifu fiskalnego, zawierającą ustępstwa wobec wcześniejszego planu prezydenta USA.

Obama rzeczywiście spotkał się z przedstawicielami Demokratów i Republikanów zasiadającymi w amerykańskim Kongresie, ale spotkanie nie przyniosło efektu w postaci nowego planu uniknięcia klifu fiskalnego, czyli zniesienia od 1 stycznia ulg podatkowych przy równoczesnym znacznym ograniczeniu wydatków federalnych. Pociągnęło to giełdowe indeksy w dół w ostatniej godzinie handlu.

Obama do tej pory proponował podwyżkę podatków dla Amerykanów zarabiających powyżej 400 tys. USD, co ma dać rocznie budżetowi przychody w wysokości 1,2 bln USD. W zamian Obama zaoferował obniżki wydatków w tej samej wysokości, które miałyby objąć część programów socjalnych.

Lepsze od oczekiwań okazały się publikowane w piątek dane makroekonomiczne z amerykańskiej gospodarki.

Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w listopadzie przez Amerykanów wzrosła miesiąc do miesiąca o 1,7 proc. - podało Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors). Analitycy z Wall Street spodziewali się, że liczba umów na sprzedaż domów wzrośnie o 1,0 proc. miesiąc do miesiąca.

Indeks aktywności sektora wytwórczego (PMI) w rejonie Chicago wzrósł w grudniu 2012 roku do 51,6 pkt. z 50,4 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 51 pkt.

Ze spółek zniżkowały akcje Apple po nałożeniu na niego 160 tys. dolarów kary przez sąd w Chinach. Przez ostatnie trzy miesiące akcje Apple straciły na wartości blisko 25 proc.

Rosły akcje linii lotniczych, w tym Delta Airlines, Southwest Airlines, U.S.Airways, Spirit Airlines i Alaska Air, gdyż Raymond James podniósł ich cenę docelową. (PAP)

pr/ zab/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz