Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: "LA Times": CIA nigdy nie badała skuteczności brutalnych metod przesłuchań

0
Podziel się:

CIA przez blisko siedem lat
stosowała brutalne techniki przesłuchań domniemanych członków Al-
Kaidy, nie prowadząc nawet badań nad ich skutecznością -
poinformował w sobotę wieczorem na swojej stronie internetowej
"Los Angeles Times".

CIA przez blisko siedem lat stosowała brutalne techniki przesłuchań domniemanych członków Al- Kaidy, nie prowadząc nawet badań nad ich skutecznością - poinformował w sobotę wieczorem na swojej stronie internetowej "Los Angeles Times".

Według gazety, która powołuje się m.in. na dawnych przedstawicieli wywiadu, nikt nie ocenił efektywności tych metod mimo wielu apeli, począwszy od 2003 roku.

Właśnie w tym roku inspektor generalny agencji rozpowszechnił wstępny raport, który kwestionował skuteczność pewnych technik, w tym uznanej za wyjątkowo brutalną metody waterboarding, czyli symulacji topienia przez wlewanie do ust wody po przywiązaniu więźnia do deski głową w dół. Inspektor polecił wówczas przeprowadzenie badań przez ekspertów z zewnątrz - pisze "LA Times".

Jednak ani ten dokument, ani inne opracowania nigdy nie podjęły szerzej tematu skuteczności kontrowersyjnych technik przesłuchań i nie podważyły zapewnień przedstawicieli agencji o konieczności ich stosowania.

W rezultacie nigdy nie ustalono "co można byłoby osiągnąć bez uciekania się do tych technik" - powiedział gazecie anonimowo jeden z przedstawicieli wywiadu.

Według dokumentów ujawnionych w zeszłym tygodniu przez administrację USA pod naciskiem Amerykańskiej Unii Swobód Obywatelskich (ACLU), w tajnych więzieniach CIA stosowała takie metody przesłuchań jak pozbawianie podejrzanego snu przez kilka dni, bicie po twarzy, rzucanie o ścianę, zmuszanie do siedzenia godzinami w niewygodnej pozycji oraz waterboarding.

W czwartek prezydent USA Barack Obama wypowiedział się przeciwko powoływaniu specjalnej komisji do zbadania sprawy torturowania podejrzanych w więzieniach CIA, czego domagają się organizacje obrony praw człowieka i co poparli czołowi Demokraci w Kongresie.

Prezydent sugerował poprzednio swe poparcie dla takiej komisji, a także nie wykluczył ścigania kryminalnego prawników z administracji swego poprzednika George'a W.Busha. Starali się oni znaleźć legalne uzasadnienia dla tzw. surowych metod przesłuchań, co jest najczęściej używanym eufemizmem dla tortur.(PAP)

ksaj/ abe/

0379 int. arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)