Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: Marka Pontiac odchodzi w przeszłość

0
Podziel się

Bardzo popularna kiedyś marka Pontiac, którą General Motors (GM)
postanowił "uśmiercić" w zeszłym roku, ostatecznie zakończyła w niedzielę egzystencję, po 84
latach. W poniedziałek wygasają już wszystkie umowy GM z dealerami tych samochodów.

bEiFDGmt

Bardzo popularna kiedyś marka Pontiac, którą General Motors (GM) postanowił "uśmiercić" w zeszłym roku, ostatecznie zakończyła w niedzielę egzystencję, po 84 latach. W poniedziałek wygasają już wszystkie umowy GM z dealerami tych samochodów.

Ostatniego pontiaca GM wyprodukował w maju. Oczywiście dealerzy GM w dalszym ciągu będą świadczyć usługi serwisowe samochodów tej marki i honorować gwarancje.

GM zdecydował się na likwidację pontiaca, gdy w zeszłym roku zmuszony był ogłosić niewypłacalność. Sprzedaż samochodów tej marki spadała zresztą od lat, co - zdaniem obserwatorów branży samochodowej - spowodowane było zarówno złą strategią firmy, jak i zmianą gustów kierowców.

bEiFDGmv

Nie bez znaczenia były też skokowe podwyżki cen benzyny w latach 70., które wielu Amerykanów skłoniły do zainteresowania się mniejszymi, oszczędniejszymi samochodami, oferowanymi zwłaszcza przez Japończyków.

Szczyt popularności pontiaca przypadł w 1968 roku, gdy sprzedano prawie milion samochodów tej marki. W 2008 roku (poprzedzającym zapowiedź likwidacji) sprzedaż wyniosła już tylko 267 tys.(PAP)

az/ kar/

7607909

bEiFDGmW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)