Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

USA: Można zasiedzieć się na śmierć

0
Podziel się:

Im więcej się siedzi w ciągu dnia, tym większe ryzyko śmierci,
zwłaszcza dla kobiet - wynika z badań, o których pisze w piątek portal ABC News. Ryzyko śmierci
rośnie wraz z czasem siedzenia, niezależnie od aktywności fizycznej oraz od innych czynników
ryzyka.

Im więcej się siedzi w ciągu dnia, tym większe ryzyko śmierci, zwłaszcza dla kobiet - wynika z badań, o których pisze w piątek portal ABC News. Ryzyko śmierci rośnie wraz z czasem siedzenia, niezależnie od aktywności fizycznej oraz od innych czynników ryzyka.

U kobiet, które siedzą więcej niż 6 godzin dziennie, ryzyko zgonu w czasie objętym badaniem było o 37 procent wyższe niż u tych, które w ciągu dnia siedziały krócej niż 3 godziny.

Ryzyko to u mężczyzn jest niższe niż u kobiet: u przesiadujących przez 6 godzin dziennie było ono o 18 procent wyższe niż u tych, którzy siedząc spędzali trzy godziny dziennie.

Związek między siedzeniem a ryzykiem śmierci był o wiele silniejszy w przypadku chorób sercowo-naczyniowych niż raka.

Ryzyko śmierci rosło wraz z czasem spędzanym na siedząco w godzinach wolnych od pracy, niezależnie od palenia tytoniu, indeksu masy ciała i innych czynników uważanych za przyczyniające się do większego ryzyka zgonu.

"Wykazano, że przedłużony czas spędzany na siedzeniu, niezależnie od rodzaju aktywności, ma ważne konsekwencje metaboliczne i może wpływać na poziom trójglicerydów, lipoprotein wysokiej gęstości, cholesterolu, glukozy, spoczynkowego ciśnienia krwi i leptyny, które są biomarkerami w otyłości i chorobach sercowo-naczyniowych i innych chorobach przewlekłych" - powiedziała Alpa Patel z Amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem.

O badaniach, którymi w ciągu 14 lat objęto 120 tys. dorosłych, napisano w internetowym wydaniu American Journal of Epidemiology. (PAP)

klm/ mc/

int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.