Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA nie są skłonne do ustepstw na szczycie w sprawie tarczy

0
Podziel się

Na poniedziałkowym szczycie Obama-Miedwiediew w Moskwie nie dojdzie do
"sprzedania" przez
USA tarczy rakietowej w Polsce i Czechach w zamian za rosyjskie
ustępstwa w sprawie redukcji broni nuklearnej - uważa "Christian
Science Monitor".

bEhfxXhh

Na poniedziałkowym szczycie Obama-Miedwiediew w Moskwie nie dojdzie do "sprzedania" przez USA tarczy rakietowej w Polsce i Czechach w zamian za rosyjskie ustępstwa w sprawie redukcji broni nuklearnej - uważa "Christian Science Monitor".

"Paradoksalnie, fakt, że prezydent Obama mniej popiera projekt tarczy (niż jego poprzednik George W. Bush) może sprawić, że nawet mniej będzie gotowy ulec rosyjskim żądaniom, by przykrócić obronę rakietową, przynajmniej na razie" - pisze dziennik w weekendowym wydaniu.

Powołuje się na ekspertów ds. Rosji, m.in. Stephena Sestanovicha z Rady Stosunków Międzynarodowych (CFR), byłego wysokiego urzędnika administracji prezydenta Clintona.

bEhfxXhj

"Amerykańskie podejście do szczytu (w Moskwie) jest dość twarde. Administracja Obamy nie jest przygotowana do poczynienie wielu koncesji po to tylko, by osiągnąć porozumienie w sprawie START I" - napisał Sestanovich w swej analizie zamieszczonej na portalu internetowym CFR.

Przed szczytem doradca Kremla ds. polityki zagranicznej Siergiej Prichodźko sugerował, że warunkiem rosyjskiej zgody na dalsze cięcia strategicznej (międzykontynentalnej) broni atomowej jest rezygnacja USA z planów budowy bazy tarczy w Polsce i Czechach.

Jednak na telekonferencji w czwartek jeden ze doradców Obamy ds.Rosji, Michael McFaul, oświadczył, że USA nie pójdą na układ tego rodzaju z Moskwą.

Tomasz Zalewski (PAP)

bEhfxXhp

tzal/ mc/

bEhfxXhK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)