Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: Obama: ochrona konsumentów będzie priorytetem

0
Podziel się

Prezydent Barack Obama oświadczył w środę, że naczelną zasadą
jego reformy amerykańskiego systemu finansowego będzie ochrona konsumentów. Dodał, że zdaje sobie
sprawę, że jego program pomocy bankom wzbudza kontrowersje, ale spodziewa się istotnej poprawy
amerykańskiej gospodarki w tym roku.

bEimPBwB

Prezydent Barack Obama oświadczył w środę, że naczelną zasadą jego reformy amerykańskiego systemu finansowego będzie ochrona konsumentów. Dodał, że zdaje sobie sprawę, że jego program pomocy bankom wzbudza kontrowersje, ale spodziewa się istotnej poprawy amerykańskiej gospodarki w tym roku.

"Musieliśmy ratować nasz system finansowy bowiem w przeciwnym razie sprawy przybrałyby o wiele gorszy obrót. Musieliśmy podjąć kroki, które podjęliśmy na początku br., w celu stabilizacji gospodarki" - powiedział Obama w wywiadzie dla telewizji ABC udzielonym z okazji pierwszej rocznicy objęcia urzędu.

"Jestem naprawdę zadowolony widząc ponowny wzrost gospodarki. Mamy szanse na znacznie lepszą sytuację gospodarczą w 2010 r. Ale to nie znaczy, że ludzie nie odczuwają gniewu i frustracji" - dodał.

bEimPBwD

Zdaniem prezydenta, właśnie frustracja przeciętnych Amerykanów stanem gospodarki przyczyniła się do niespodziewanego zwycięstwa Republikanina Scotta Browna w wyborach uzupełniających do Senatu, w stanie Massachusetts.

Republikanie są zdecydowanie przeciwni planowi Obamy a zwłaszcza zaostrzeniu przepisów regulujących działalność instytucji finansowych. Prezydent oświadczył, że zdaje sobie sprawę, że jego przeciwnicy będą wszelkimi sposobami usiłowali przekonać Amerykanów, iż rząd zamierza ingerować w ich życie i zaglądać im do kieszeni.

"Gwarantuję wam, że będzie cała masa ogłoszeń i gadających głów, które będą utrzymywać, że to jest regulacja wielkiego rządu" -powiedział Obama.

Według prognoz ekonomistów, którzy wzięli udział w sondażu Blue Chips Economic Indicators, w tym roku gospodarka amerykańska powinna wzrosnąć o 2,8 proc. (w ub. r. skurczyła się o 2,5 proc. a bezrobocie wciąż wynosi ok. 10 proc.)

bEimPBwJ

Biały Dom zapowiedział, że w czwartek Obama spotka się ze swoim czołowym doradcą ekonomicznym Paulem Volckerem, byłym prezesem banku centralnego (Fed), po czym wygłosi przemówienie na temat reformy systemu finansowego. (PAP)

jm/

5513819, 5513853

bEimPBxe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)