Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: Obama przedłuża sankcje wobec Birmy

0
Podziel się

Prezydent USA Barack Obama przedłużył o rok sankcje wobec Birmy -
poinformowała w piątek Biały Dom.

bDasQHPF

Prezydent USA Barack Obama przedłużył o rok sankcje wobec Birmy - poinformowała w piątek Biały Dom.

Obama zdecydował przedłużyć sankcje nałożone na Birmę w maju 1997 roku przez prezydenta Billa Clintona i wielokrotnie przedłużane przez administrację George'a W. Busha.

"Ponieważ postępowanie i polityka rządu birmańskiego stanowią szczególne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej USA", sankcje przyjęte w 1997 roku muszą zostać przedłużone - napisał Obama do Kongresu USA.

bDasQHPH

Sankcje te zabraniają amerykańskim podmiotom gospodarczym inwestowania w Birmie, eksportowania tam usług finansowych i zakazują importu wszelkich towarów z Birmy do USA.

Informacja o tej decyzji została ogłoszona cztery dni po podróży amerykańskiego emisariusza, Kurta Campbella do Birmy, który spotkał się 10. kwietnia z przetrzymywaną w areszcie domowym przywódczynią birmańskiej opozycji i szefową Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD)Aung San Suu Kyi.

W związku z wprowadzeniem nowego prawa wyborczego 64-letnia Suu Kyi w marcu podjęła decyzję o bojkocie wyborów. Uważa ona, że jest ono antydemokratyczne i gwarantuje pozostanie u władzy rządzących Birmą generałów.

Zgodnie z nowym prawem wyborczym osoby skazane przez sąd nie mogą należeć do partii politycznych, a co za tym idzie nie mogą też kandydować w wyborach parlamentarnych. Nowe prawo wyklucza z udziału w wyborach 2100 więźniów politycznych, z których wielu to byli członkowie NLD, w tym pani Suu Kyi. Przez 14 z ostatnich 20 lat była ona pozbawiona wolności i nadal przebywa w areszcie domowym.

bDasQHPN

Przewidziane na koniec października lub początek listopada wybory przez dużą część społeczności międzynarodowej nazywane są "maskaradą". Będą to pierwsze wybory w Birmie od 1990 roku, kiedy NLD zdobyła 82 proc. głosów. W marcu wojskowe władze ostatecznie unieważniły wyniki tamtego głosowania. (PAP)

6238887, arch.

bDasQHQi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)