Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: Obama ułaskawił indyka z okazji Święta Dziękczynienia

0
Podziel się

Prezydent USA Barack Obama w środę po raz pierwszy ułaskawił indyka z
okazji zbliżającego się Święta Dziękczynienia.

bDfbhRcl

Prezydent USA Barack Obama w środę po raz pierwszy ułaskawił indyka z okazji zbliżającego się Święta Dziękczynienia.

Zwyczaj ułaskawiania indyka przez głowę państwa datuje się od prezydentury Harry'ego Trumana (1945-1953).

Na Święto Dziękczynienia, ustanowione dla upamiętnienia wspólnej uczty pierwszych amerykańskich osadników i Indian w Jamestown w 1621 roku z okazji udanych zbiorów, Amerykanie zasiadają do stołu i zjadają tradycyjnego pieczonego indyka.

bDfbhRcn

Jak się oblicza, około 47 milionów indyków zostaje zwykle zabitych na świąteczny obiad z okazji Thanksgiving Day. Dzień ten został proklamowany jako święto narodowe w 1863 roku przez prezydenta Abrahama Lincolna.

W przeddzień święta na ceremonii w ogrodzie przed Białym Domem Obama zażartował, że ułaskawił indyka na prośbę swoich córek.

"Dzięki interwencji Malii i Sashy - bo zamierzałem zjeść tego frajera - będzie mu oszczędzony ten straszny los" - powiedział prezydent.

Ułaskawiony indyk ma na imię Courage (Odwaga). Dzięki prezydentowi dożyje do końca swoich dni w Disneylandzie.

bDfbhRct

Na Święto Dziękczynienia miliony Amerykanów udają się z wizytą do swoich rodzin, oddalonych nieraz o tysiące mil. Oprócz Bożego Narodzenia, jest to w Ameryce główna okazja do rodzinnych spotkań.

Dni poprzedzające święto są w związku z tym okresem najbardziej nasilonego ruchu na drogach i w powietrzu. Linie lotnicze notują wtedy rekordowe zyski, podnosząc ceny.

Z powodu recesji wielu Amerykanów wykupiło jednak w tym roku bilety na wcześniejsze, tańsze loty, często już pod koniec zeszłego tygodnia. Inni w ogóle zrezygnowali z podróży samolotem, wybierając samochód. Sprzedaż biletów lotniczych spadła o 6,7 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Z okazji Święta Dziękczynienia urządza się również tradycyjne akcje pomocy dla biednych i bezdomnych. Organizacje dobroczynne prowadzą zbiórki datków dla biednych i niedożywionych.

bDfbhRcu

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/

bDfbhRcO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)