Notowania

usa
25.06.2008 19:13

USA: Obama w sondażach prowadzi z McCainem

Demokratyczny kandydat na prezydenta USA dziś wygrałby z przewagą 15 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Gdyby wybory prezydenta USA odbyły się dziś, demokratyczny kandydat Barack Obama wygrałby z przewagą 15 punktów procentowych ze swoim republikańskim rywalem Johnem McCainem - wynika z najnowszego sondażu dziennika _ Los Angeles Times _ i agencji Bloomberg News.

Obamę popiera 48 procent wyborców, podczas gdy McCaina - 33 procent. Po 7 procent chce głosować na niezależnych kandydatów: Ralpha Nadera i Boba Barra, którzy, zdaniem ekspertów politycznych, prawdopodobnie też wystartują w wyborach, chociaż praktycznie bez szans na zwycięstwo.

W wyścigu ograniczonym tylko do Obamy i McCaina przewaga tego pierwszego topnieje do 12 punktów procentowych. Wybory odbędą się na początku listopada.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Obama i McCain kłócą sie o walkę z terroryzmem ]( http://news.money.pl/artykul/obama;i;mccain;kloca;sie;o;walke;z;terroryzmem,108,0,349804.html )
* [ Al Gore namawia: Głosujcie na Obamę! ]( http://news.money.pl/artykul/al;gore;namawia;glosujcie;na;obame,94,0,349278.html )
* [ USA: Obama przed McCainem ]( http://news.money.pl/artykul/usa;obama;przed;mccainem,33,0,343841.html )

Podobne rezultaty przyniósł wcześniej sondaż przeprowadzony przez tygodnik _ Newsweek _. Tam również czarnoskóry senator z Illinois miał o 12 punktów procentowych większe poparcie niż McCain.

W innej ankiecie, w której o preferencje wyborcze zapytano tylko tych Amerykanów, którzy - jak zapowiadają - na pewno będą głosować, przewaga Obamy jest już mniejsza: 48 do 40 procent.

Według sondażu przeprowadzonego w połowie czerwca przez Instytut Gallupa i dziennik _ USA Today _, wyborcy uważają, że Obama będzie prowadził lepszą politykę niż McCain w takich sprawach jak gospodarka, polityka energetyczna (ceny benzyny), ochrona zdrowia i podatki.

Republikański kandydat cieszy się zdecydowanie większym zaufaniem tylko w kwestiach walki z terroryzmem i - już tylko nieznacznie większym - rozwiązania problemu nielegalnej imigracji.

Obamie sprzyjają pesymistyczne nastroje w USA. Według sondażu LATimes i Bloomberg News, aż 87 Amerykanów wyraża opinię, że ich kraj podąża w złym kierunku.

Notowania prezydenta George'a Busha spadły do rekordowo niskiego poziomu - tylko 23 procent aprobuje sposób sprawowania przez niego najwyższego urzędu.

Tagi: usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz