Notowania

usa
07.11.2009 04:35

USA: Po 230 latach Kazimierz Pułaski został honorowym obywatelem amerykańskim

Po 230 latach, generał Kazimierz Pułaski, bohater dwóch narodów - polskiego i amerykańskiego - w uznaniu jego zasług w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych otrzymał w piątek honorowe obywatelstwo amerykańskie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Po 230 latach, generał Kazimierz Pułaski, bohater dwóch narodów - polskiego i amerykańskiego - w uznaniu jego zasług w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych otrzymał w piątek honorowe obywatelstwo amerykańskie.

Prezydent Barack Obama podpisał tego dnia wspólną rezolucję obu izb Kongresu - Senatu i Izby Reprezentantów - w tej sprawie.

Demokratyczny senator Dennis Kucinich, który pochodzi z Cleveland, w stanie Ohio, gdzie mieszka wielu Amerykanów polskiego pochodzenia, domagał się przyznania Pułaskiemu honorowego obywatelstwa od 2005 r.

"Pułaski złożył największą ofiarę temu krajowi i zasługuje na najwyższy honor i uznanie za jego zasługi" - powiedział Kucinich.

Dowódca wojsk amerykańskich w wojnie o niepodległość, gen. Jerzy Waszyngton, usłyszał o młodym Polaku od Benjamina Franklina, który opowiedział mu o dokonaniach Pułaskiego w Polsce w walce z wojskami rosyjskimi. Franklin powiedział wówczas, że Pułaski "zyskał sławę w całej Europie za odwagę i męstwo, które wykazał w obronie wolności swojego kraju".

W liście do Waszyngtona, Pułaski napisał: "Przybyłem tu, gdzie broni się wolności, aby jej służyć; żyć lub umrzeć dla niej".

Waszyngton przyjął Pułaskiego do szeregów swojej armii walczącej z wojskami brytyjskimi. Wkrótce Pułaski dał się poznać jako doskonały kawalerzysta i zyskał miano "ojca amerykańskiej kawalerii".

Pułaski zmarł z ran odniesionych podczas szarży kawalerii w bitwie pod Savannah, w obecnym stanie Georgia, 11 października 1779 r. W 1825 r. stanął tam jego pomnik.

Nazwisko Pułaskiego nosi kilka hrabstw i liczne ulice w wielu amerykańskich miastach. W 1929 r. Kongres ustanowił 11 października Dniem Pułaskiego. W tym dniu w miastach zamieszkałych przez Polonię - m. in. w Nowym Jorku i Chicago - odbywają się uliczne parady. (PAP)

jm/

5086202

Tagi: usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz