Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: Po wyborach w Iraku: Sukces premiera Malikiego i partii świeckich

0
Podziel się

Zwycięstwo premiera Nuriego al-Malikiego i
partii świeckich w niedzielnych wyborach lokalnych w Iraku jest
optymistycznym sygnałem dla perspektyw demokracji w tym kraju -
podkreśla się w amerykańskich komentarzach.

bEiNaMvF

Zwycięstwo premiera Nuriego al-Malikiego i partii świeckich w niedzielnych wyborach lokalnych w Iraku jest optymistycznym sygnałem dla perspektyw demokracji w tym kraju - podkreśla się w amerykańskich komentarzach.

Szyicka, ale świecka partia Dawa związana z premierem wygrała w dwóch największych miastach Iraku: Bagdadzie i Basrze oraz w większości ważnych politycznie prowincji. Porażkę poniosła kontrolująca poprzednio stolicę Najwyższa Rada Islamska Iraku, zrzeszająca religijnych szyitów. Straciła ona miejsca w parlamentach w kilku prowincjach.

Dobre wyniki odnotowała także świecka Iracka Lista Narodowa, partia kierowana przez byłego premiera Ijada Alawiego, oraz Iracka Partia Islamska pod przewodem sunnickiego wiceprezydenta Tarika al-Haszimiego. Partia arabskich sunnitów al-Hadba pokonała kurdyjski blok w kontrolowanej dotąd przez Kurdów prowincji Niniwa.

bEiNaMvH

"Relatywny sukces partii świeckich może być sygnałem, że znacząca liczba Irakijczyków jest rozczarowana partiami religijnymi, które były u władzy, ale niewiele zrobiły dla zapewnienia niezbędnych usług socjalnych" - pisze o wyborach poniedziałkowy "New York Times".

Amerykańskie wojska okupacyjne w Iraku nalegały na przeprowadzenie wyborów lokalnych, aby doprowadziły do równiejszego podziału władzy w kraju.

Komentatorzy podkreślają spokojny przebieg głosowania i to, że po raz pierwszy monitorowali je także iraccy obserwatorzy. Zwraca się jednak uwagę na niższą niż oczekiwano frekwencję wyborczą - 51 procent.

Tomasz Zalewski (PAP)

bEiNaMvN

tzal/ mc/

bEiNaMwi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)