Notowania

usa
24.09.2010 02:36

USA: Republikanie przedstawili swoje obietnice wyborcze

Na pięć tygodni przed wyborami do Senatu i wyborami uzupełniającym do Izby Reprezentantów Kongresu USA Republikanie zaprezentowali w czwartek swój ideowo-polityczny program naprawy państwa pod nazwą "Obietnice Ameryce".

Podziel się
Dodaj komentarz

Na pięć tygodni przed wyborami do Senatu i wyborami uzupełniającym do Izby Reprezentantów Kongresu USA Republikanie zaprezentowali w czwartek swój ideowo-polityczny program naprawy państwa pod nazwą "Obietnice Ameryce".

Lider republikańskiej mniejszości w Izbie Reprezentantów John Boehner, prezentując 21-stronnicową broszurę na konferencji prasowej zorganizowanej w jednym ze sklepów przemysłowych w Sterling w stanie Wirginia, powiedział, że dokument jest reakcją na niezadowolenie Amerykanów z pracy administracji prezydenta Baracka Obamy, a zarazem obietnicą poprawy składaną przez Republikanów. "Poważnie traktujemy składane przez nas obietnic" - dodał Boehner.

W dokumencie członkowie Partii Republikańskiej (GOP) przedstawili swoje propozycje naprawy państwa dotyczące pięciu obszarów: ekonomii, reformy rządowej administracji, budżetu, opieki zdrowotnej i bezpieczeństwa kraju. Złożyli m.in. obietnicę przedłużenia obniżki podatków dochodowych, które wygasną pod koniec tego roku. Sprawa ta jest przedmiotem sporu w Kongresie, gdyż Demokraci i prezydent Obama chcą uchwalenia niższych progów podatkowych dla wszystkich z wyjątkiem najzamożniejszych obywateli o dochodach powyżej 250 tysięcy dolarów.

Republikanie zapowiedzieli też cięcia w wydatkach, które miałby pozwolić na zaoszczędzenie 100 mld dolarów rocznie. Obiecali także działania na rzecz uchylenia reformy opieki zdrowotnej, którą określają jako "przejęcie służby zdrowia przez rząd".

Członkowie GOP w swoim dokumencie programowym złożyli także obietnicę utrzymania więzienia dla osób podejrzanych o terroryzm w Guantanamo na Kubie, by "zapobiec planom rządu sprowadzenia terrorystów na amerykańską ziemię". Opowiedzieli się za nałożeniem mocniejszych sankcji na Iran, zwiększeniem wydatków na obronę przeciwrakietową i uszczelnieniem granicy z Meksykiem.

Podobny dokument Partia Republikańska opublikowała już w 1994 roku pod nazwą "Kontrakt z Ameryką" (The Contract with America). Ten manifest programowy pomógł im wtedy przejąć kontrolę nad Izbą Reprezentantów Kongresu podczas drugiego roku prezydentury ówczesnego demokratycznego prezydenta Billa Clintona.

Joanna Trzos (PAP)

tos/ sp/

Tagi: usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz