Notowania

usa
21.12.2009 09:26

USA: Senat otworzył drogę do reformy systemu opieki zdrowotnej

# reakcja Obamy #

Podziel się
Dodaj komentarz

# reakcja Obamy #

21.12. Waszyngton (PAP) - Amerykański Senat otworzył drogę do przyjęcia reformy systemu opieki zdrowotnej, o którą zabiega prezydent Barack Obama. W nocy z niedzieli na poniedziałek zatwierdzono ją w pierwszym głosowaniu proceduralnym, a jej ostateczne uchwalenie mogłoby nastąpić w Wigilię.

Po kilku miesiącach dyskusji między partiami, negocjacji z Białym Domem oraz debat w komisji senatorowie zatwierdzili kompromisowy tekst reformy 60 głosami za, przy 40 przeciwnych. Głosowanie potwierdziło, że przywódca Demokratów w amerykańskim Senacie Harry Reid dysponuje 60 głosami niezbędnymi do jej uchwalenia.

W Senacie zasiada 58 Demokratów, 40 Republikanów i 2 senatorów niezależnych.

Dwa kolejne głosowania proceduralne mające definitywnie zamknąć debatę nad reformą przewidziano we wtorek i środę. Ostatecznie uchwalenie mogłoby nastąpić w czwartek wieczorem.

Reforma ma zapewnić ubezpieczenie medyczne niemal wszystkim Amerykanom, uniemożliwić firmom ubezpieczeniowym odmawiania świadczeń potrzebującym oraz obniżyć koszty usług medycznych.

Biały Dom naciska, aby ustawę uchwalić jak najprędzej, ponieważ w przyszłym roku odbędą się w listopadzie wybory do Kongresu i wraz z rozpoczęciem kampanii - która w USA trwa miesiącami - ustawodawcy niechętnie głosują za ustawami ryzykownymi politycznie. (PAP)

mw/ ro/

5354792 arch.

Tagi: usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz