Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: Senat zatwierdzil Bernanke na drugą kadencję

0
Podziel się

Większością 70 do 30 głosów Senat USA zatwierdził w czwartek nominację na
drugą kadencję Bena Bernanke prezesa Rezerwy Federalnej

bEhnLqdh

Większością 70 do 30 głosów Senat USA zatwierdził w czwartek nominację na drugą kadencję Bena Bernanke prezesa Rezerwy Federalnej

Jego pierwsza kadencja dobiegnie końca w niedzielę.

Zgoda Senatu na przedłużenie kadencji Bernanke wydawała sięjeszcze niedawno przesądzona, ale w ostatnich tygodniach narastała przeciw niemu opozycja w związku ze stagnacją amerykańskiej gospodarki i wysokim bezrobociem.

bEhnLqdj

Zwolennicy Bernanke, nominowanego na drugą kadencję przezprezydenta Obamę, argumentowali, że decydująco przyczynił się on do zażegnania jeszcze poważniejszego kryzysu finansowego w 2008 roku.

Tygodnik "Time" uznał go za "Człowieka roku 2009".

Jego przeciwnicy krytykowali go za rolę w akcji ratowania przedupadłością instytucji finansowych, zwłaszcza firmy ubezpieczeniowej AIG, kosztem setek miliardów dolarów z budżetu państwa.

Inni winią go za to, że nie zapobiegł kryzysowi. Bernankekierował Fed od 2006 r., a przedtem był jednym z gubernatorów amerykańskiego banku centralnego.

bEhnLqdp

"Pan Bernanke marnował czas, kiedy nasze rynki płonęły" -powiedział podczas debaty w Senacie republikański senator Richard Shelby z Alabamy.

Jako ekonomista, Bernanke uchodził za znawcę historii WielkiegoKryzysu w latach 30-ych.

Wall Street popierała Bernanke - kiedy w zeszłym tygodniupojawiły się sygnały, że jego nominacja może stanąć pod znakiem zapytania, giełda w Nowym Jorku zaczęła dołować.

Tomasz Zalewski (PAP)

bEhnLqdq

tzal/ fit/

bEhnLqdK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)