Notowania

usa
10.02.2010 07:00

USA: tarcza antyrakietowa przeciwko Iranowi, nie Rosji

Planowana przez USA tarcza antyrakietowa w Europie nie jest skierowana przeciwko Rosji, lecz Iranowi - powtórzył we wtorek rzecznik Departamentu Stanu USA Philip Crowley.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Nevada Tumbleweed/cc/flickr)

Planowana przez USA tarcza antyrakietowa w Europie nie jest skierowana przeciwko Rosji, lecz Iranowi - powtórzył we wtorek rzecznik Departamentu Stanu USA Philip Crowley.

System obrony przeciwrakietowej, który powstaje w Europie, nie jest skierowany przeciwko Rosji, lecz raczej przeciwko stwarzającemu coraz większe zagrożenie Iranowi - zaznaczył rzecznik.

Jest to odpowiedź na wygłoszoną wcześniej opinię szefa rosyjskiego sztabu generalnego Nikołaja Makarowa, który ocenił, że amerykańskie plany tarczy antyrakietowej są skierowane przeciw Rosji i powinny być częścią rozmów z Moskwą o nowym układzie rozbrojeniowym.

"Kontynuujemy rozmowy o środkach współpracy z Rosją w sprawie obrony przeciwrakietowej" - podkreślił Crowley.

W ubiegłym tygodniu Rumunia zaakceptowała propozycję udziału w nowym amerykańskim systemie i rozmieszczenia na jej terenie wyrzutni pocisków przechwytujących.

Według koncepcji poprzedniej amerykańskiej administracji, w Polsce miała zostać ulokowana baza 10 rakiet przechwytujących dalekiego zasięgu, a w Czechach planowano instalację radaru. Rząd Baracka Obamy z powodu wątpliwości co do skuteczności tego systemu i ze względów finansowych ogłosił rezygnację z tamtych planów na rzecz rozmieszczenia w Europie mobilnych naziemnych rakiet SM-3 zdolnych do przechwytywania rakiet krótkiego i średniego zasięgu.

Tagi: usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz