Notowania

usa
21.05.2010 21:46

USA: Trzeci kosmiczny spacer załogi Atlantis

# zakończyło się wyjście astronautów w otwartą przestrzeń kosmiczną #

Podziel się
Dodaj komentarz

# zakończyło się wyjście astronautów w otwartą przestrzeń kosmiczną #

21.05. Waszyngton (PAP/AP) - Dwaj amerykańscy astronauci przez prawie siedem godzin przebywali w piątek w otwartej przestrzeni kosmicznej. Dokończyli wymianę akumulatorów odbierających prąd z baterii słonecznych Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Był to trzeci i ostatni spacer kosmiczny członków załogi zacumowanego do ISS amerykańskiego wahadłowca Atlantis. Astronauci Garrett Reisman i Michael Good wymienili dwie z sześciu baterii znajdujących się na lewym krańcu kompleksu orbitalnego. Cztery pozostałe wymieniono w środę podczas poprzedniego spaceru, w którym uczestniczył również Good.

Poza akumulatorami, z których każdy waży 170 kilogramów, Atlantis dostarczył na orbitę inne elementy zaopatrzenia i sześciometrowej długości rosyjski moduł do badań naukowych. Montażu tego modułu dokonano we wtorek.

Moduł otwarto w czwartek, ale zamknięto go ponownie po stwierdzeniu, że wewnątrz dryfują metalowe opiłki. Kontrola naziemna ma nadzieję, że da się je usunąć za pomocą filtrów powietrza.

Wahadłowiec wystartował z przylądka Canaveral na Florydzie w ubiegły piątek, a jego powrót na Ziemię ma nastąpić we wtorek.

Według obowiązujących w tej chwili planów, jest to 32. i ostatni lot Atlantis. W bieżącym roku NASA ma wycofać ze służby wszystkie trzy swoje promy kosmiczne. Program wykorzystania wahadłowców przewiduje jeszcze po jednym locie orbitalnym pojazdów Discovery i Endeavour.(PAP)

dmi/ az/ mc/

6281844 6284750

Tagi: usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz