Notowania

usa
10.12.2010 19:14

USA: Umowa z Rosją o pokojowej współpracy atomowej weszła w życie

Kongres USA zaakceptował porozumienie z Rosją o pokojowej współpracy nuklearnej, które zdaniem niektórych ekspertów ma nawet większe znaczenie dla walki z proliferacją broni atomowej niż układ START o redukcji strategicznej broni nuklearnej.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Kongres USA zaakceptował porozumienie z Rosją o pokojowej współpracy nuklearnej, które zdaniem niektórych ekspertów ma nawet większe znaczenie dla walki z proliferacją broni atomowej niż układ START o redukcji strategicznej broni nuklearnej. *

W czwartek wygasł trzymiesięczny okres, w czasie którego Kongres mógł odrzucić porozumienie. Nie zrobił tego i umowa automatycznie weszła w życie. Niektórzy senatorowie próbowali ją zablokować, ale nie uzyskali niezbędnej do tego większości głosów.

Porozumienie uchyla ograniczenia na wymianę nuklearną, transfer technologii i wspólne badania w tej dziedzinie. Nie pozwala na przekazywanie tajnych danych, ale znosi bariery na import przez Rosję zużytego paliwa ze zbudowanych przez USA reaktorów atomowych na świecie.

Porozumienie zawarł z Rosją poprzedni prezydent USA George W. Bush. Wstrzymał jednak procedurę jego wejścia w życie przez wycofanie go z Kongresu w odpowiedzi na wojnę Rosji z Gruzją w sierpniu 2008 r.

Obecny prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama przekazał porozumienie Kongresowi do zatwierdzenia w maju br., oznajmiając, że sprawa Gruzji nie jest już przeszkodą. Było to jedno z ważniejszych posunięć w ramach polityki "zresetowania" stosunków z Rosją.

Administracja Obamy podkreśla, że Rosja stara się współpracować z USA, by zapobiec uzbrojeniu się Iranu w broń jądrową.

Jej krytycy zwracają uwagę, że Rosja nadal szkoli irańskich fizyków i dostarcza Iranowi technologie nuklearne.

Ekspert z fundacji Carnegie, Matthew Rojansky, powiedział jednak dziennikowi "New York Times", że porozumienie o pokojowej współpracy nuklearnej z Rosją jest "potencjalnie dużo bardziej znaczące" dla bezpieczeństwa nuklearnego niż polityka resetu i układ START o redukcji strategicznej broni atomowej.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ jhp/ mc/

Tagi: usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz