Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: "Washington Post": Al-Kaida osłabiona w Pakistanie

0
Podziel się

Ostrzał rakietowy z samolotów bezzałogowych
oraz ofensywa rządowych wojsk Pakistanu przeciw talibom osłabiła
pozycję Al-Kaidy w tym kraju - podał w poniedziałek "Washington
Post", powołując się na źródła w armii i wywiadzie USA.

bEiwzeHp

Ostrzał rakietowy z samolotów bezzałogowych oraz ofensywa rządowych wojsk Pakistanu przeciw talibom osłabiła pozycję Al-Kaidy w tym kraju - podał w poniedziałek "Washington Post", powołując się na źródła w armii i wywiadzie USA.

Informują one, że Al-Kaida w Pakistanie "poniosła poważne straty", co jest rzadkim ostatnio optymistycznym sygnałem z Pakistanu. Sprzymierzeni z międzynarodowymi terrorystami talibowie zyskiwali tam teren, dopóki nie zostali powstrzymani przez wojska pakistańskie.

Amerykańscy dowódcy wojskowi mają nadzieję, że w wyniku ofensywy przeciw talibom w dolinie Swat komórki Al-Kaidy mogą "zrobić ruch", ujawniając swoje kanały łączności, utrzymywanej za pośrednictwem telefonów komórkowych i komputerów. Pomoże to w znalezieniu ich kryjówek.

bEiwzeHr

Od ostatniej jesieni ataki samolotów bezzałogowych Predator zniszczyły około połowy "celów wysokiej wartości", związanych z Al- Kaidą i innymi ekstremistami islamskimi, wzdłuż granicy między Afganistanem a Pakistanem.

W wyniku tych ataków zginęło jednak również wielu cywilów. Podsyca to antyamerykańskie nastroje w Pakistanie, utrudniając współpracę między wojskami tego kraju i armią Stanów Zjednoczonych. Przyznał to niedawno szef amerykańskiego Centralnego Dowództwa gen. David Petreaus.

Tomasz Zalewski(PAP)

tzal/ awl/ kar/

bEiwzeHS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)