Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

USA: Wskutek recesji Amerykanie coraz biedniejsi

0
Podziel się:

W związku z recesją w zeszłym roku wyraźnie wzrosła w USA liczba ludzi
żyjących poniżej umownego progu ubóstwa - podano w raporcie ogłoszonym przez Biuro Spisu Ludności.

W związku z recesją w zeszłym roku wyraźnie wzrosła w USA liczba ludzi żyjących poniżej umownego progu ubóstwa - podano w raporcie ogłoszonym przez Biuro Spisu Ludności.

W 2008 r. 39,8 miliona Amerykanów żyło poniżej progu ubóstwa, który w USA definiuje się jako dochody w wysokości 22 025 dolarów rocznie na czteroosobową rodzinę.

Oznacza to wzrost o 2,2 miliona w porównaniu z rokiem poprzednim, czyli z 12,5 do 13,2 procent populacji. Jest to najwyższy wskaźnik ubóstwa od 1997 roku.

W biedzie żyje prawie 20 procent dzieci w wieku do 18 lat.

Jak powiedział ekonomista z Uniwersytetu Harvarda, profesor Lawrence Katz, obecny wzrost ubóstwa jest największym zanotowanym w pierwszym roku recesji od czasu, gdy Biuro Spisu Ludności zbiera dane na ten temat.

Ponieważ w bieżącym roku bezrobocie jest wyższe niż w 2008 - sięga prawie 10 procent - przewiduje się, że wskaźnik ubóstwa na 2009 r. będzie jeszcze wyższy.

W 2008 r. spadł również średni roczny dochód na rodzinę - do 50 300 z 52 200 dolarów w roku 2007 r.

Wzrósł natomiast - z 15,3 do 15,4 procent - odsetek osób nie mających ubezpieczenia medycznego. Obecnie 46,3 miliona Amerykanów deklaruje brak takiego ubezpieczenia w ciągu całego roku.

Liczby dotyczące ubezpieczeń zdrowotnych różnią się od siebie w rozmaitych badaniach. Według innych raportów, liczba nieubezpieczonych jest wyższa i sięga 47-49 mln.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.