Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA zadowolone z wypowiedzi Miedwiediewa o Iranie

0
Podziel się

#
reakcja Stanów Zjednoczonych
#

bDnIMMad

# reakcja Stanów Zjednoczonych #

12.07. Waszyngton (PAP/Reuters) - USA z zadowoleniem przyjęły w poniedziałek wypowiedź prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, który przyznał, że Iran jest coraz bliżej osiągnięcia zdolności do budowy broni nuklearnej. Zdaniem Waszyngtonu to oznaka rosnącej jedności USA i Rosji w tej kwestii.

Oświadczenie Miedwiediewa jest jednym z pierwszych, kiedy Kreml przyznaje publicznie, że Iran może dążyć do budowy broni jądrowej.

bDnIMMaf

Cytowany przez agencję Reuters anonimowy przedstawiciel administracji amerykańskiej zaznaczył, że to, iż "prezydent Rosji bez ogródek wypowiedział się na temat irańskiego programu nuklearnego, należy uznać za dobry znak jedności międzynarodowej w kwestii tego programu".

Miedwiediew, który przemawiał w poniedziałek na spotkaniu w Moskwie z ambasadorami rosyjskimi, wyraził żal, że samo posiadanie potencjału nuklearnego nie stanowi naruszenia traktatów o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. "To jeden z problemów" - uznał rosyjski prezydent dodając, że "strona irańska nie zachowuje się w najlepszy sposób".

Między Moskwą a Teheranem doszło do sporu, gdy Rosja poparła ostatnie sankcje nałożone na Iran przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Zdaniem Miedwiediewa sankcje mają być sygnałem mającym stymulować proces negocjacji. "Obecnie potrzeba cierpliwości i szybkich postępów w rozmowach z Teheranem" - powiedział.

bDnIMMal

"Jeśli dyplomaci pozwolą zaprzepaścić tę szansę, będzie to wspólna klęska" - powiedział Miedwiediew. Podkreślił, że Rosja systematycznie apeluje do Teheranu o współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej.

Państwa zachodnie podejrzewają, że pod pozorem prowadzenie pokojowego programu nuklearnego Iran chce zbudować broń atomową. Teheran zaprzecza i zapewnia, że jego program ma charakter cywilny i służyć ma produkcji energii elektrycznej. (PAP)

mmp/ keb/ ap/

6602599 arch.

bDnIMMam
bDnIMMaG
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)