Notowania

usa
13.10.2009 00:52

USA: Zapatero: Hiszpania pomoże w zamknięciu więzienia w Guantanamo

Hiszpański premier Jose Zapatero zapewnił we wtorek prezydenta USA Baracka Obamę, że Hiszpania dotrzyma zobowiązań i pomoże Stanom Zjednoczonym w zamknięciu owianego złą sławą więzienia w amerykańskiej bazie wojskowej Guantanamo, na Kubie. Pomoc ma polegać na przyjęciu niektórych z przetrzymywanych tam więźniów podejrzewanych o terroryzm.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Hiszpański premier Jose Zapatero zapewnił we wtorek prezydenta USA Baracka Obamę, że Hiszpania dotrzyma zobowiązań i pomoże Stanom Zjednoczonym w zamknięciu owianego złą sławą więzienia w amerykańskiej bazie wojskowej Guantanamo, na Kubie. Pomoc ma polegać na przyjęciu niektórych z przetrzymywanych tam więźniów podejrzewanych o terroryzm. *

Zapatero, który przebywa z wizytą oficjalną w Waszyngtonie (pierwszą od czasu wycofania żołnierzy hiszpańskich z Iraku w 2004 r.), nie sprecyzował ilu więźniów Hiszpania gotowa byłaby przyjąć. Nieoficjalnie mówi się, że najwyżej trzech.

Według źródeł nieoficjalnych, administracja Obamy zwracała się wcześniej do Madrytu o przyjęcie czterech więźniów.

Brutalne metody przesłuchiwania i przetrzymywania więźniów w Guantanamo były wielokrotnie krytykowane przez organizacje obrony praw człowieka.

Obama, po objęciu urzędu prezydenta w styczniu br., zapowiedział zamknięcie Guantanamo w ciągu roku. Jednak trudności związane z rozlokowaniem więźniów mogą uniemożliwić dotrzymanie tego terminu.

Stosunku amerykańsko-hiszpańskie znacznie pogorszyły się w r. 2004 po tym jak Zapatero, po zwycięstwie wyborczym realizując wcześniejsze obietnice, wycofał żołnierzy hiszpańskich z Iraku. Poprzedni prezydent George W. Bush unikał od tego czasu spotkania z hiszpańskim premierem.

Obecnie jednak Hiszpania uczestniczy w siłach NATO w Afganistanie, gdzie wysłała ok. 1200 żołnierzy (w tym 450 czasowo na okres wyborów w tym kraju). Niedawno rząd Zapatero podjął decyzję wysłania tam dodatkowych 220 żołnierzy. (PAP)

jm/

4931804, 4931565

Tagi: usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz