Notowania

granica
25.11.2009 15:22

Uzbekistan zaprzecza, by zamknął granicę z Kazachstanem

Uzbekistan zaprzeczył w środę, by zamknął granicę z Kazachstanem, przyznał jednak, że zaostrzył na granicy kontrolę sanitarną z powodu grypy.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Uzbekistan zaprzeczył w środę, by zamknął granicę z Kazachstanem, przyznał jednak, że zaostrzył na granicy kontrolę sanitarną z powodu grypy. *

"Wprowadzono czasową kwarantannę" - poinformowała agencja Jahon, która jest oficjalną agencją informacyjną uzbeckiego MSZ. Nie podała, na czym ta kwarantanna polega.

W poniedziałek przedstawiciel MSZ Kazachstanu Jerżan Aszikbajew powiedział, że Uzbekistan zamknął granicę w trybie jednostronnym i że o motywach nie powiadomił sąsiadów. Przyznał przy tym, że przez granicę są przepuszczani zarówno obywatele Kazachstanu, którzy wracają z Uzbekistanu, jak i Uzbecy wracający z Kazachstanu.

Agencja Jahon napisała w środę, że informację o zamknięciu granicy podano w celu zakłócenia stosunków między Uzbekistanem a Kazachstanem. Zarzuciła to prywatnej telewizji rosyjskiej RBK.

Stosunki między Taszkentem a Moskwą pogorszyły się ostatnio, gdy zapadła decyzja o zwiększeniu rosyjskiej obecności militarnej w Kirgistanie - też poradzieckiej republice środkowoazjatyckiej, co zdaniem Taszkentu może doprowadzić do militaryzacji regionu.

Uzbekistan regularnie zamyka granice ze swoimi sąsiadami: Afganistanem, Turkmenistanem, Kazachstanem, Kirgistanem i Tadżykistanem z powodów bezpieczeństwa, np. przed świętami państwowymi.

Stosunki Uzbekistanu, najludniejszego (27 milionów mieszkańców) kraju Azji Środkowej, z sąsiadami nie należą do najłatwiejszych, głównie z powodu sporów dotyczących zasobów naturalnych, a także scysji terytorialnych i handlowych. Władze Uzbekistanu regularnie odcinają Tadżykistanowi i Kirgistanowi dostawy gazu.(PAP)

mmp/ mc/

5194146 arch.

Tagi: granica, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz