Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Uzbekistan zaprzecza, by zamknął granicę z Kazachstanem

0
Podziel się

Uzbekistan zaprzeczył w środę, by zamknął granicę z
Kazachstanem, przyznał jednak, że zaostrzył na granicy kontrolę sanitarną z powodu grypy.

bDmUxRud

*Uzbekistan zaprzeczył w środę, by zamknął granicę z Kazachstanem, przyznał jednak, że zaostrzył na granicy kontrolę sanitarną z powodu grypy. *

"Wprowadzono czasową kwarantannę" - poinformowała agencja Jahon, która jest oficjalną agencją informacyjną uzbeckiego MSZ. Nie podała, na czym ta kwarantanna polega.

W poniedziałek przedstawiciel MSZ Kazachstanu Jerżan Aszikbajew powiedział, że Uzbekistan zamknął granicę w trybie jednostronnym i że o motywach nie powiadomił sąsiadów. Przyznał przy tym, że przez granicę są przepuszczani zarówno obywatele Kazachstanu, którzy wracają z Uzbekistanu, jak i Uzbecy wracający z Kazachstanu.

bDmUxRuf

Agencja Jahon napisała w środę, że informację o zamknięciu granicy podano w celu zakłócenia stosunków między Uzbekistanem a Kazachstanem. Zarzuciła to prywatnej telewizji rosyjskiej RBK.

Stosunki między Taszkentem a Moskwą pogorszyły się ostatnio, gdy zapadła decyzja o zwiększeniu rosyjskiej obecności militarnej w Kirgistanie - też poradzieckiej republice środkowoazjatyckiej, co zdaniem Taszkentu może doprowadzić do militaryzacji regionu.

Uzbekistan regularnie zamyka granice ze swoimi sąsiadami: Afganistanem, Turkmenistanem, Kazachstanem, Kirgistanem i Tadżykistanem z powodów bezpieczeństwa, np. przed świętami państwowymi.

Stosunki Uzbekistanu, najludniejszego (27 milionów mieszkańców) kraju Azji Środkowej, z sąsiadami nie należą do najłatwiejszych, głównie z powodu sporów dotyczących zasobów naturalnych, a także scysji terytorialnych i handlowych. Władze Uzbekistanu regularnie odcinają Tadżykistanowi i Kirgistanowi dostawy gazu.(PAP)

bDmUxRul

mmp/ mc/

5194146 arch.

bDmUxRuG
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)