Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W.Brytania: Zapowiedź dwóch 48-godzinnych strajków w BBC

0
Podziel się

Pracownicy brytyjskiego publicznego radia i telewizji BBC zawiadomili
zarząd spółki, że zamierzają przeprowadzić w październiku dwa 48-godzinne strajki w proteście
przeciwko planowanym zmianom w systemie emerytalnym - podały w poniedziałek działające w BBC
związki zawodowe.

bEhquHqZ

Pracownicy brytyjskiego publicznego radia i telewizji BBC zawiadomili zarząd spółki, że zamierzają przeprowadzić w październiku dwa 48-godzinne strajki w proteście przeciwko planowanym zmianom w systemie emerytalnym - podały w poniedziałek działające w BBC związki zawodowe.

Wcześniej w poniedziałek w piśmie do pracowników dyrektor generalny BBC Mark Thompson zaproponował inny system obliczania emerytur, bazujący na przeciętnej wysokości pensji z całego okresu zatrudnienia zamiast sugerowanego poprzednio ograniczenia do 1 proc. rocznie przyszłego wzrostu podstawy emerytury.

Trzy skupiające pracowników BBC związki zawodowe oświadczyły, że choć będą konsultować ze swymi członkami i zarządem kwestię zmian w systemie emerytalnym, to jednocześnie złożyły oficjalne zawiadomienie o akcji strajkowej w dniach 5-6 i 19-20 października.

bEhquHrb

Pierwsza z tych przerw może zakłócić relacjonowanie konferencji Partii Konserwatywnej, druga zaś obejmie dzień, w którym rząd ma przedstawić szczegóły planowanych cięć w wydatkach publicznych.

"Nasz silny i zdecydowany sprzeciw wobec rabunku emerytalnego BBC zaowocował dzisiejszymi propozycjami. Nadal uważamy, że są one nie do przyjęcia i nieuczciwe" - powiedział sekretarz generalny Narodowej Unii Dziennikarzy (NUJ) Jeremy Dear.

"Będziemy się konsultować z członkami, damy BBC szansę rozpatrzenia naszych utrzymujących się zastrzeżeń. Jeśli temu nie sprostają, staną w obliczu akcji strajkowej" - dodał.

Planowany wcześniej na wrzesień strajk został anulowany, by związki mogły przeprowadzić konsultacje ze swymi członkami w placówkach terenowych w dniach od 20 od 30 września.

bEhquHrh

Wcześniej w tym miesiącu ponad 90 proc. członków związków poparło w głosowaniu akcję strajkową przeciwko zmianom, które zarząd uważa za niezbędne do ograniczenia znacznego deficytu funduszu emerytalnego.

Do związków zawodowych należy około połowy spośród 19 tysięcy pracowników BBC, których dotyczą zmiany systemu emerytalnego. (PAP)

dmi/ mc/

7093230

bEhquHrC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)