Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W marcu - porozumienie dotyczące stworzenia sieci szpitali w Dolnośląskiem

0
Podziel się:

W marcu zostanie podpisane porozumienie w
sprawie utworzenia sieci szpitali w województwie dolnośląskim w
ramach pilotażowego programu resortu zdrowia. Takie porozumienie
zostało już podpisane w Pomorskiem.

W marcu zostanie podpisane porozumienie w sprawie utworzenia sieci szpitali w województwie dolnośląskim w ramach pilotażowego programu resortu zdrowia. Takie porozumienie zostało już podpisane w Pomorskiem.

Sieć szpitali ma być tworzona przez pięć lat. W tym okresie placówki będą mogły być wpisywane na listę bądź z niej wypisywane. Szpitale, które znajdą się w sieci, mają mieć gwarantowany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Z kolei szpitale, które znajdą się poza siecią, mogą być np. przekształcone, sprywatyzowane czy zlikwidowane. Decyzje zależeć będą od ich organów prowadzących, czyli samorządów - wojewódzkiego i powiatowych.

Minister zdrowia Zbigniew Religa spotkał się w środę w Warszawie z przedstawicielami władz województwa dolnośląskiego i przyjęto zobowiązanie do podpisania takiego porozumienia.

Jak poinformował PAP w środę rzecznik resortu zdrowia Paweł Trzciński, "program ma charakter pilotażowy, ponieważ sieć szpitali będzie tworzona w oparciu o projekt ustawy o sieci szpitali, jeszcze przed przyjęciem ustawy".

W poniedziałek w Gdańsku, podczas podpisania porozumienia w sprawie sieci szpitali w Pomorskiem, minister zdrowia podkreślił, że ustawa o sieci szpitali jest jednym z elementów reformy w służbie zdrowia, zaś podstawowe kierunki reformy to zmiana zasad finansowania oraz organizacji opieki zdrowotnej w Polsce.

Według kryteriów, ogłoszonych w listopadzie ub. roku przez resort zdrowia, sieć szpitali będą tworzyć na równych prawach placówki publiczne i niepubliczne. Pierwszeństwo będą miały te, które m.in. realizują zadania związane z ratownictwem medycznym, prowadzą badania naukowe, wykonują świadczenia wysokospecjalistyczne.

Wśród innych kryteriów, które będą musiały spełniać placówki, wymieniono: uczestnictwo w systemie kształcenia kadr medycznych, realizowanie zadań wynikających z ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów, wykonywanie i upowszechnianie nowych technologii medycznych i standardów medycznych, wykonywanie zadań związanych z obronnością i bezpieczeństwem wewnętrznym państwa. Ważna będzie kondycja finansowa szpitali.

O tym, które placówki znajdą się w sieci, zdecydują przedstawiciele samorządu. W tym celu powstaną regionalne rady ds. szpitali, które wytypują placówki do sieci. Ostateczna decyzja będzie należała do ministra zdrowia, który będzie musiał uwzględnić pozytywną opinię Rady ds. Szpitalnictwa.

Również szpitale zadłużone będą miały szansę na wejście do sieci - pod warunkiem, że zobowiążą się do opracowania i wdrożenia, w wyznaczonych terminach, skutecznych programów naprawczych. Jeśli jednak szpital nie osiągnie płynności finansowej, zostanie, po określonym czasie, automatycznie z sieci usunięty.

W Polsce istnieje w sumie 781 szpitali, w tym 611 publicznych i 170 niepublicznych (w tym przekształconych w spółki samorządowe). Jest 208 placówek z liczbą łóżek do 150. 144 szpitale mają do 250 łóżek, a 90 placówek - więcej niż 500. Wśród publicznych szpitali organami założycielskimi dla 66 są samorządy miejskie lub gminne, dla 284 - samorządy powiatowe, a dla 200 - województwa. 58 placówek ma innych założycieli. (PAP)

bpi/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)