Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
W mięsie kurczaków w jednej z opolskich ferm wykryto zakazane antybiotyki
Zakazane antybiotyki w mięsie kurczaków z Opolszczyzny wykazały badania laboratoryjne - poinformował opolski wojewódzki lekarz weterynarii, Wacław Bortnik. Wcześniej w kilku fermach drobiu wykryto antybiotyki i mączkę mięsno-kostną.

Mączką mięsno-kostną nie można karmić zwierząt w krajach Unii Europejskiej. Powodem jest ryzyko przenoszenia choroby Creutzfelda- Jakoba.


"Badania wykazały, że również w mięsie kurczaków są zakazane substancje hamujące (rozwój drobnoustrojów - PAP), w tym antybiotyki" - relacjonował PAP we wtorek Bortnik.

Takie mięso, zdaniem wojewódzkiego weterynarza jest skażone i nadaje się tylko do utylizacji. Po jego spożyciu "organizm ludzki może uodpornić się na pewne antybiotyki, które nie będą działać, podane w przypadku zachorowania" - powiedział.

Kurczaki, które przebadano na jednej z ferm powiatu kędzierzyńskiego, nie trafiły jeszcze do uboju. "Próbki do badań w kierunku antybiotyków pobrano od kurczaków, które jeszcze są tuczone" - wyjaśnił Bortnik. Według informacji kontrolerów, mięso z tej fermy wcześniej trafiało głównie na Śląsk i do Małopolski.

Bortnik zaznaczył, że prowadzony dziś monitoring rynku drobiu jest niewystarczający. "My informujemy o tym, gdzie i kiedy będziemy pobierać próbki. Ostatnie wydarzenia dowodzą, że nie powinniśmy tego robić, tylko działać z zaskoczenia" - ocenił weterynarz.

Podkreślił, że sytuacja jest opanowana, a sprzedaż kurczaków z podejrzanych ferm została wstrzymana. "Mięso nie trafi na rynek, dopóki badania nie wykażą braku w nim substancji hamujących" - zapowiedział.

Kontrole weterynaryjne ferm drobiu na Opolszczyźnie wykryły w ostatnich dniach szereg nieprawidłowości. W kilku fermach znaleziono duże ilości zakazanej w Unii Europejskiej mączki mięsno- kostnej, w kilku innych taką mączkę wykryto w gotowej karmie dla drobiu.(PAP)

jsz/ fal/ kaj/

wyniki, mięso, prezydent, akcja, materiały, fermy, opolskie, kurczaki, zakazane, antybiotyki, wykryte
PAP
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.