Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W setną rocznicę urodzin prof. Roszkowskiego uroczystość w szpitalu na Karowej

0
Podziel się:

W setną rocznicę urodzin wybitnego lekarza
prof. Ireneusza Roszkowskiego w warszawskim Szpitalu Klinicznym
im. ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej, gdzie pracował, odbyła
się uroczystość nadania jego imienia sali wykładowej.

W setną rocznicę urodzin wybitnego lekarza prof. Ireneusza Roszkowskiego w warszawskim Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej, gdzie pracował, odbyła się uroczystość nadania jego imienia sali wykładowej.

Prof. Ireneusz Roszkowski uznawany jest za twórcę współczesnej polskiej szkoły położnictwa i ginekologii, jako pierwszy w Polsce stworzył oddziały patologii ciąży oraz system opieki nad matką i noworodkiem "rooming-in" (w którym dzieci od samego początku są z mamami).

Jest twórcą Szkoły Matek, późniejszych szkół rodzenia w Polsce. Pod jego kierownictwem w Szpitalu na Karowej odbywały się pierwsze badania USG w ciąży. Był kierownikiem II Kliniki Położnictwa i Ginekologii Akademii Medycznej na Karowej w latach 1955-1979.

We wtorek, z okazji setnej rocznicy urodzin profesora, nadano jego imię sali wykładowej, odsłonięto także jego popiersie i tablicę pamiątkową. W uroczystości wzięli udział m.in. rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marek Krawczyk oraz córka profesora Elżbieta Roszkowska-Carton De Wiart, a także abp Henryk Hoser, który poświęcił salę i popiersie profesora. Byli także uczniowie i współpracownicy prof. Roszkowskiego, którzy wspominali, jakim był szefem i nauczycielem.

Prof. Roszkowski urodził się w 1909 r., a zmarł w 1996 r. W 1935 r. ukończył Wydział Lekarski na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1936-37 pracował w Zakładzie Ginekologiczno-Położniczym Św. Zofii. Od roku 1937 związany był ze szpitalem Przemienienia Pańskiego, w którym pracował i mieszkał niemal całą okupację (podczas bitwy nad Bzurą został ranny, następnie wzięty do niewoli, wrócił do Warszawy w czasie kapitulacji stolicy). Roszkowski był w zespole chirurgów operujących rannych żołnierzy AK, m.in. uczestniczących w zamachu na szefa gestapo Kutcherę.

W latach 1944-45 był jednym z inicjatorów i organizatorów nauczania studentów medycyny na Boremlowie, które po zakończeniu działań wojennych przekształciło się w struktury Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Przez 24 lata prof. Roszkowski był kierownikiem II Kliniki Położnictwa i Ginekologii w szpitalu na Karowej. Testował tam pierwszy aparat USG w Polsce, stworzył główny ośrodek nauczania zawodu położnej w Warszawie. Przyczynił się do powstania Sekcji Położnych przy Polskim Towarzystwie Ginekologicznym. W 1995 r. Warszawskiej Szkole Położnych nadane zostało jego imię.

Prof. Roszkowski był dwukrotnie specjalistą krajowym w zakresie położnictwa i ginekologii, a także specjalistą wojewódzkim w województwach: gdańskim, szczecińskim, olsztyńskim, poznańskim i warszawskim. W latach 1974-77 był prezesem Polskiego Towarzystwa Ginekologii. Był autorem 330 prac naukowych oraz redaktorem wielu podręczników. W latach 1962-82 był redaktorem naczelnym "Ginekologii Polskiej".

Pełnił wiele funkcji na uczelniach medycznych i w towarzystwach naukowych, m.in. był dziekanem i prodziekanem Akademii Medycznej w Warszawie, przewodniczącym Zespołu Problemowego i Komisji Patofizjologii Płodu PAN, członkiem Komitetu Nauk Demograficznych, przewodniczącym Sekcji Demografii Medycznej PAN, przewodniczącym Komisji Problemowej Wad Wrodzonych i Uszkodzeń Płodu PAN, członkiem Rady Naukowej Instytutu Matki i Dziecka. (PAP)

akw/ wkr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)