Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W środę PKS w Gostyninie po strajku przywrócił kursy autobusów

0
Podziel się:

W środę rada nadzorcza PKS w Gostyninie ma spotkać się z załogą spółki, która
zawiesiła prowadzony od 4 maja strajk okupacyjny i głodówkę. PKS w Gostyninie po strajku przywrócił
kursy autobusów.

W środę rada nadzorcza PKS w Gostyninie ma spotkać się z załogą spółki, która zawiesiła prowadzony od 4 maja strajk okupacyjny i głodówkę. PKS w Gostyninie po strajku przywrócił kursy autobusów.

Jak poinformował PAP szef rady pracowniczej spółki Edward Chojnacki, realizowane są obecnie, zgodnie z rozkładem jazdy, wszystkie kursy autobusowe, przywracane od niedzieli.

W miniony piątek strajkujący z PKS w Gostyninie podpisali podczas spotkania z przedstawicielami rady i Ministerstwa Skarbu Państwa uzgodnienia dotyczące postulatów.

Odwołano prezesa Wojciecha Wiśniewskiego. Ustalono, że kwestia komunalizacji spółki zostanie rozpatrzona w czerwcu zależności od efektów prowadzonego procesu prywatyzacji, a sprawa podwyżek zostanie rozstrzygnięta w czasie rozmów z nowym zarządem.

Według załogi PKS w Gostyninie, komunalizacja, czyli przejęcie spółki przez powiat gostyniński, gwarantowałaby dalszy rozwój tego podmiotu i utrzymanie miejsc pracy.

W strajku uczestniczyło 88 ze 109 pracowników gostynińskiego PKS, w tym kierowcy; pracowało natomiast kilka osób. Strajkujący pozostawali na noc w budynku spółki. Część z nich - początkowo 9, a potem 8 osób, prowadziło protest głodowy.

Strajk w gostynińskim PKS był wynikiem braku porozumienia w ramach sporu zbiorowego, który trwa od października 2009 r. Protestujący, oprócz komunalizacji, domagają się także podwyżek płac. Rokowania z udziałem mediatora zakończyły się podpisaniem protokołu rozbieżności. Związki nie zdecydowały się na arbitraż społeczny. Przeprowadzono referendum, w którym za strajkiem opowiedziała się większość załogi.

Organizatorem protestu były trzy z czterech działających w spółce związków: NSZZ "Solidarność", Związek Zawodowy Pracowników Transportu Samochodowego i OPZZ. Strajk spowodował, iż nie jest realizowana większość kursów autobusowych lokalnych i dalekobieżnych.

W czasie trwania strajku Ministerstwo Skarbu Państwa informowało, że przerywanie procesu prywatyzacji gostynińskiego PKS, ze względu na jego zaawansowanie, byłoby nierozsądne.

W grudniu 2009 r. Skarb Państwa zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie kupna siedmiu mazowieckich spółek PKS, w tym spółki w Gostyninie. Do negocjacji w sprawie PKS w Gostyninie dopuszczono cztery podmioty: Marmstrom i Mobilis w Warszawie (dopuszczone także do negocjacji w sprawie sześciu pozostałych mazowieckich spółek PKS), Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji - Łódź oraz PKS w Grodzisku Mazowieckim.

Dwie spółki złożyły oferty wiążące w sprawie kupna siedmiu PKS-ów: w Ciechanowie, Gostyninie, Mińsku Mazowieckim, Mławie, Ostrołęce, Płocku i Przasnyszu - chodzi o warszawskie firmy: Mobilis oraz Souter Holdings Poland. Ofertę wiążącą na zakup PKS w Gostyninie złożyła także spółka PKS w Grodzisku Mazowieckim.(PAP)

mb/ je/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)