Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Szczecinie wyborczy pojedynek "młodych wilków" z PiS, SLD, PO i LPR

0
Podziel się:

W Szczecinie zapowiada się wyborczy
pojedynek "młodych wilków" polskiej polityki. O mandaty poselskie
walczyć bowiem będą młodzi, ale zyskujący coraz mocniejszą pozycję
w swoich ugrupowaniach liderzy list PiS, SLD, PO, Samoobrony i LPR.

W Szczecinie zapowiada się wyborczy pojedynek "młodych wilków" polskiej polityki. O mandaty poselskie walczyć bowiem będą młodzi, ale zyskujący coraz mocniejszą pozycję w swoich ugrupowaniach liderzy list PiS, SLD, PO, Samoobrony i LPR.

W pojedynku tym zmierzą się sekretarz generalny PiS Joachim Brudziński, pełniący taką samą funkcję w SLD Grzegorz Napieralski (lista LiD), rzecznik Samoobrony Mateusz Piskorski, szef szczecińskiej PO Sławomir Nitras i były minister gospodarki morskiej Rafał Wiechecki z LPR.

Łączy ich niezbyt długie, kilkuletnie zaledwie doświadczenie parlamentarne oraz młody wiek. Za wyjątkiem Napieralskiego, który po raz pierwszy w ławach sejmowych zasiadł w 2004 roku i sprawował poselski mandat także w kończącej się V kadencji, pozostała czwórka to politycy, którzy ubiegają się o mandaty dopiero po raz drugi.

Żaden z nich nie przekroczył 40-tki. Oprócz Wiecheckiego, który jest z wykształcenia prawnikiem, reszta to absolwenci politologii.

33-letni Napieralski zasiada w Sejmie od 2004 roku, kiedy to przejął mandat po Bogusławie Liberadzkim, który został eurodeputowanym. Od maja 2005 r. jest sekretarzem generalnym SLD.

Brudziński (39 l.) do lipca 2006 r. był prezesem zachodniopomorskich struktur PiS, potem premier Jarosław Kaczyński powierzył mu funkcje sekretarza generalnego i szefa zarządu głównego ugrupowania, które pełni do dzisiaj.

34-letni Nitras zasiada w zarządzie krajowym PO. Od czterech lat jest szefem szczecińskiej Platformy.

Piskorski - 30 lat - to pierwszy w historii Samoobrony rzecznik partii; został nim w styczniu 2007 roku. Należy do zespołu ekspertów Samoobrony. W wyborach samorządowych kandydował na prezydenta Szczecina. Kieruje szczecińskimi strukturami partii.

29-letni Wiechecki był najmłodszym w historii Polski ministrem. Przez ponad rok pełnił funkcję szefa resortu gospodarki morskiej w rządzie najpierw Kazimierza Marcinkiewicza, a potem Jarosława Kaczyńskiego.

Pozostali kandydaci to osoby spoza strefy wielkiej polityki, choć po wielu latach nieobecności próbuje powrócić do niej związany niegdyś z AWS były wicepremier i minister pracy w rządzie Jerzego Buzka Longin Komołowski.

Jak mówił, zdecydował się na start w wyborach po długim wahaniu. Komołowski startuje z listy PiS z numerem drugim, przed przewodniczącym tej partii w okręgu szczecińskim Leszkiem Dobrzyńskim, który po raz drugi chce zasiąść w sejmowych ławach. O mandaty poselskie z ramienia PiS ubiegać się też będzie dwoje posłów mijającej kadencji - Michał Jach i Mirosława Masłowska oraz zachodniopomorski kurator oświaty Maciej Kopeć.

"Jedynką" na szczecińskiej liście PSL jest przewodniczący zarządu wojewódzkiego partii Kazimierz Ziemba, burmistrz Nowogardu. Ostatnie miejsce na liście Stronnictwa przypadło wieloletniemu prezesowi zachodniopomorskiego PSL Andrzejowi Durce.

Była szczecińska radna SLD Grażyna Kochańska oraz działacz Związku Zawodowego Rolnictwa Samoobrona Piotr Paczkowski to z kolei najbardziej znani - poza Piskorskim - kandydaci do Sejmu, których wystawia w Szczecinie Samoobrona.

Z ramienia koalicji LiD o mandaty poselskie w Szczecinie walczyć będą m.in. sekretarz generalny Partii Demokratycznej Radosław Popiela oraz szczeciński radny, lekarz pediatra Bartosz Arłukowicz (SdPl). W gronie kandydatów znalazł się również szef szczecińskiego SLD Jędrzej Wijas.

Szczecińska PO wśród kandydatów na posłów wystawia z "czwórką" Cezarego Urbana, dyrektora XIII Liceum w Szczecinie, uznanego w rankingu "Rzeczpospolitej" i "Perspektyw" za najlepsze w Polsce, radnego sejmiku. Powtórnie o mandaty poselskie zamierzają walczyć z poparcia Platformy Magdalena Kochan i były radny Szczecina Arkadiusz Litwiński.

Komitet Wyborczy LPR wystawia na swojej liście m.in. rekomendowanego przez Prawicę Rzeczypospolitej Marka Słomskiego, byłego radnego sejmiku, związanego niegdyś z AWS.

Z listy LPR do Senatu startuje były prezydent Świnoujścia Stanisław Możejko. Za jego prezydentury odżył pomysł budowy tunelu pod Świną. Jest znany w lokalnym środowisku z walki z korupcją. Drugim kandydatem Ligi na senatora jest były radny Szczecina Grzegorz Durski, obecnie szefa KNSZZ "Solidarność 80.

O mandat senatora z listy UPR ubiega się przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel.

Senatorem chciałby też zostać kandydat startujący z listy LiD - były wicewojewoda i były prezes Zespołu Elektrowni Dolna Odra Karol Osowski, a z ramienia PO poseł V kadencji i były przewodniczący regionalnych struktur partii Krzysztof Zaremba.

W okręgu szczecińskim do zdobycia jest 13 mandatów poselskich i 2 senatorskie. O mandaty poselskie ubiega się 172 kandydatów, a o miejsce w Senacie 9 osób. (PAP)

mgm/ mok/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)