Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W tym tygodniu rozpocząć się ma budowa mostu w Dziewiętlicach

0
Podziel się:

Jeszcze w tym tygodniu w zniszczonych przez powódź Dziewiętlicach (Opolskie)
wojsko rozpocznie budowę mostu i kładek dla pieszych na rzece Świdnie - poinformował w środę PAP
rzecznik Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, ppłk Tomasz Mazurek.

Jeszcze w tym tygodniu w zniszczonych przez powódź Dziewiętlicach (Opolskie) wojsko rozpocznie budowę mostu i kładek dla pieszych na rzece Świdnie - poinformował w środę PAP rzecznik Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, ppłk Tomasz Mazurek.

"Minister obrony narodowej Bogdan Klich podjął decyzję o budowie dwóch kładek dla pieszych i mostu w oparciu o istniejące podpory brzegowe" - powiedział PAP Mazurek. Dodał, że w Dziewiętlicach rozpoczęła już pracę grupa rekonesansowa, która ustaliła zakres prac i wymogi formalnoprawne przepraw.

Jak ocenia, gromadzenie niezbędnej do budowy dokumentacji i pozwoleń może potrwać dwa tygodnie, po miesiącu solidny stalowo-drewniany most o nośności 25 ton powinien być gotowy. Do tej pory mieszkańcy Dziewiętlic, którym w okresie żniw niezbędny jest jakikolwiek przejazd przez Świdnę, będą korzystać z tymczasowej przeprawy z betonowych płyt. Umożliwi to rolnikom przejazd przez rzekę ciężkim sprzętem.

Dziewiętlice w gminie Paczków to miejscowość najbardziej na Opolszczyźnie poszkodowana w wyniku powodzi z końca czerwca. Niewielka na co dzień rzeczka Świdna zalała tam ponad 70 budynków, zerwała kładki dla pieszych i poważnie uszkodziła most.

Po zalaniu mieszkańców wsi odwiedzili szef rządu Donald Tusk i wicepremier Grzegorz Schetyna. Obaj zapowiedzieli jak najszybsze uregulowanie rzeki, która spustoszyła Dziewiętlice. Wstępny kosztorys jest już przygotowany. Prace, które według planu mają zakończyć się w listopadzie, zakładają przebudowę koryta i umocnienie brzegów rzeki oraz zwiększenie jej przepustowości. Koszt regulacji to ponad 2 miliony zł.(PAP)

jsz/ wkr/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)