Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Warmińsko-mazurskie: Kontrole w zakładach garmażeryjnych

0
Podziel się:

Sanepid prowadzi kontrole zakładów garmażeryjnych w woj.
warmińsko-mazurskim, ponieważ do regionu trafiło 26-letnie mięso ze Szwecji - poinformowała w
poniedziałek PAP Bożena Tyśnicka z olsztyńskiego Sanepidu. Mięso zostało użyte m.in. w pierogach i
pasztecikach.

Sanepid prowadzi kontrole zakładów garmażeryjnych w woj. warmińsko-mazurskim, ponieważ do regionu trafiło 26-letnie mięso ze Szwecji - poinformowała w poniedziałek PAP Bożena Tyśnicka z olsztyńskiego Sanepidu. Mięso zostało użyte m.in. w pierogach i pasztecikach.

Kierownik oddziału higieny żywności, żywienia i przedmiotów użytku w olsztyńskim Sanepidzie Bożena Tyśnicka poinformowała PAP, że do jednego z zakładów w woj. warmińsko-mazurskim trafiło 20 ton 26-letniego mięsa. Dwa rodzaje konserw - wieprzowo-wołowe i wołowe - wykorzystywane były przez ten zakład od 2007 roku. Jego nazwy ani miejsca, w którym się znajduje Tyśnicka nie ujawniła.

"Zakład ten produkował m.in. pierogi z mięsem, paszteciki, krokiety, naleśniki. Towar z 26-letnim mięsem został wycofany ze sklepów, a konserwy zostały zatrzymane i czekamy na decyzje, co z nimi dalej robić. Wśród całej partii tych konserw były też przeterminowane i te zostały zutylizowane" - powiedziała Tyśnicka.

Dodała, że w związku z dostarczeniem na rynek warmińsko-mazurskiego mięsa ze Szwecji trwają kontrole w innych zakładach garmażeryjnych w regionie, które mają na celu sprawdzenie, czy na Warmię i Mazury nie trafiło więcej starego mięsa.

Sprowadzone w 2007 roku do Polski mięso (miało postać pozbawionego cieczy proszku mięsnego) trafiło do 12 firm produkujących żywność na południu i w centralnej Polsce. Dotychczas nie informowano, że konserwy te trafiły także do woj. warmińsko-mazurskiego.

Sprawę przestarzałych konserw ujawnili dziennikarze TVN. Puszki zostały wyprodukowane w latach 1982-93 i były przechowywane w szwedzkich magazynach jako rezerwa na wypadek wojny. Po wejściu Szwecji do Unii Europejskiej oraz zmianie sytuacji politycznej w Europie, Szwedzi postanowili pozbyć się zapasów. Całość zakupiła w 1999 roku szwedzka firma, która następnie sprzedała konserwy m.in. do Polski, a także krajów nadbałtyckich, Ukrainy, Niemiec, Francji oraz do Azji i Afryki.

W ubiegłym tygodniu główny inspektorat weterynarii poinformował o wycofaniu z polskiego rynku 26-letniego mięsa. Powodem takiej decyzji były problemy z dokumentacją produktu.

Postępowanie wyjaśniające w sprawie starego mięsa prowadzi krakowska policja. (PAP)

jwo/ bos/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)