Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Znani politycy wśród oburzonych

0
Podziel się:

W manifestacji wzięli udział m.in. Wanda Nowicka, Robert Biedroń oraz Ryszard Kalisz (na zdjęciu).

Warszawa: Znani politycy wśród oburzonych
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

**Kilkaset osób przeszło ulicami Warszawy w marszu _ oburzonych _, zorganizowanym przez _ Porozumienie 15 października _. W manifestacji wzięli udział także politycy, m.in. Wanda Nowicka, Robert Biedroń oraz Ryszard Kalisz (na zdjęciu).

Podobne manifestacje obywateli - _ oburzonych _ z powodu sytuacji w ich krajach - odbywają się tego dnia w kilkuset miastach na świecie. Protesty nawiązują do ruchu _ oburzonych _, który narodził się przed pięcioma miesiącami w Hiszpanii. Marsz wyruszył sprzed bramy Uniwersytetu Warszawskiego. Według służb porządkowych, wzięło w nim udział ponad 150 osób; według organizatorów - 800.

Jego uczestnicy przeszli obok Ministerstwa Finansów, Narodowego Banku Polskiego, biura Komisji Europejskiej, kilkakrotnie okrążyli rondo de Gaulle'a; przed gmachem Giełdy Papierów Wartościowych urządzili piknik z muzyką i jedzeniem; następnie zamierzają przejść przed kancelarię premiera.

Manifestanci - głównie młodzi ludzie - nieśli transparenty z hasłami: _ - Kapitał ludzki mówi dość _, _ Ignoruj media, dowiaduj się sam _, _ Chcemy mieszkań, nie kredytów, Nie tańcz, jak ci zagrają _, _ Hiszpanio jesteśmy z wami _, _ Stop tyranii rynku _, _ Nikt się nie spodziewał polskiej rewolucji _ oraz _ Stop eksperymentom na społeczeństwie. Szczepienia - ukryte fakty _.

W czasie przemarszu skandowali: _ - My płacimy za wasz kryzys _, _ Wasze błędy nasza kasa _, _ Demokracja teraz dla nas _, _ Nasza władza wciąż nas zdradza _, _ Precz z bankami ludojadami _, _ Nasze życie jest wartością _ oraz _ Kapitalizm - to się leczy _, _ Władza w ręce ludu _ i _ Lud zjednoczony nie będzie zwyciężony _.

_ - Jestem tutaj, bo boję się o swoją przyszłość. Wiem, że bardzo trudno jest dostać się na studia, na które chciałbym pójść. Bardzo trudno - nawet jeśli skończę dobrą uczelnie - będzie mi też zdobyć pracę _ - mówił jeden z uczestników Maciej Tyburski. Jak dodał, marsz _ ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy m.in. młodych ludzi, i rozpocząć debatę _. - _ Chcemy poprawy sytuacji, ulepszenia naszej demokracji _.

Wśród oburzonych są także politycyDo młodych ludzi dołączyli też politycy, m.in. Wanda Nowicka z Ruchu Palikota oraz Ryszard Kalisz z SLD. Są też przedstawiciele _ Ruchu lokatorów mieszkań komunalnych _. Nowicka zachęcała do marszu już dziś rano.

- _ Większość polityków mówi, że trzeba przeprowadzić reformy finansów publicznych i jest to bardzo ważna kwestia. Reformując finanse nie możemy zapomnieć o ludziach, o tym co się dzieje. Musimy się zastanowić, co zrobić z ludźmi 50+, z młodymi, którzy nie mogą znaleźć pracy, a jak im się udaje, to wyłącznie na tzw. umowach śmieciowych _ - mówiła.

W marszu uczestniczy także trzech Hiszpanów, którzy - jak mówili organizatorzy - okupowali plac Puerto del Sol w Madrycie. Cudzoziemcy tuż przed rozpoczęciem manifestacji odczytali specjalny list i podkreślili, że najważniejsze _ jest rozbudzenie społecznej świadomości, wyzwolenie się ze strachu przed tym, co jest, oraz pozyskanie siły, by walczyć z niesprawiedliwością i nadużyciami _.

_ - Bunty w krajach arabskich, zmiana systemu politycznego na Islandii, gdzie teraz rządzą zgromadzenia i napisana została nowa konstytucja, sytuacja w Hiszpanii i Grecji, to co dzieje się w Brukseli, to pierwsze kroki możliwej zmiany, do której przybliżamy się, wspólnie o nią walcząc _ - mówili.

Podobne marsze na całym świeciePodobne demonstracje pod hasłem _ Zjednoczeni dla globalnej zmiany _ odbywają się w dziś w ponad 950 miastach w 82 krajach, m.in. w Madrycie, Brukseli, Nowym Jorku, Hongkongu, Tokio, Sydney.

Ruch _ oburzonych _ narodził się przed pięcioma miesiącami w Hiszpanii, jest tam nazywany _ Ruchem 15 maja _. Tego dnia Hiszpanie rozpoczęli w Madrycie okupację placu Puerto del Sol w proteście przeciwko skutkom kryzysu gospodarczego, rekordowemu bezrobociu, korupcji wśród polityków. Ruch skupia głównie ludzi młodych, studentów, ale również emerytów, bezrobotnych i niezadowolonych z warunków pracy.

_ Porozumienie 15 października _ powstało z inicjatywy uczniów Wielokulturowego Liceum Humanistycznego w Warszawie jako znak solidarności z ruchem _ oburzonych _ w Hiszpanii, a także by przedstawić własne postulaty polskim władzom. Do udziału w marszu zachęcało m.in. środowisko _ Krytyki politycznej _.

_ - Zbyt długo im wierzyliśmy, że chcą zmieniać rzeczywistość. Teraz jesteśmy oburzeni. Bo wiemy, że rządy nie słuchają głosu społeczeństwa, że działają na naszą niekorzyść. Jesteśmy oburzeni kłamstwami i ignorancją płynącą z parlamentu. Jesteśmy oburzeni obecną sytuacją w Polsce _ - napisano na stronie _ Porozumienia 15 października _.

O "oburzonych" czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t111455.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ruch;oburzonych;dotarl;do;belgii,135,0,932231.html) "Oburzeni" już w Brukseli. Będą protesty? Blisko 150 członków ruchu z Hiszpanii, Francji i Holandii rozbiło obóz w stolicy Unii Europejskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t100297.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/protestujacy;wyrzuceni;z;atenskiego;placu,2,0,883714.html) Po dwóch miesiącach wygonili protestujących Grecka policja i pracownicy służb miejskich usunęli manifestantów z ruchu oburzonych, którzy od ponad dwóch miesięcy obozowali na centralnym placu Aten, Syntagma (plac Konstytucji), będącym miejscem protestów przeciwko rządowym oszczędnościom.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t141769.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/policja;grozi;oburzonym;pacyfikacja,197,0,849093.html) Policja grozi "oburzonym" pacyfikacją Hiszpańskie siły bezpieczeństwa zapowiadają stanowcze działania, jeśli demonstrujący przejawią agresję.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/85/t161109.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wielki;protest;oburzeni;kontra;kapitalizm,237,0,936173.html) "Czegoś takiego nie widziałem wcześniej" Niezadowoleni będą jutro manifestować w 82 krajach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)