Notowania

szpital
16.04.2010 14:10

Warszawskie szpitale w stanie podwyższonej gotowości

# dochodzi m.ni. wypowiedź rzeczniczki wojewody #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi m.ni. wypowiedź rzeczniczki wojewody #

16.04. Warszawa (PAP) - Szpitale postawiono w stan podwyższonej gotowości. Powstanie siedem specjalnych punktów medycznych. Doraźnej pomocy będzie udzielać kilkuset ratowników. Warszawskie służby medyczne przygotowują się do obsługi sobotnich uroczystości żałobnych.

O konieczności przygotowania się do przyjęcia większej liczby pacjentów i wzmocnienia personelu powiadomiono szpitale: na Solcu, Praski, Wolski, Czerniakowski, im. Dzieciątka Jezus, im. prof. Orłowskiego oraz Szpital Dziecięcy.

Jak poinformował PAP rzecznik stołecznego ratusza Tomasz Andryszczyk, na pl. Piłsudskiego i w Ogrodzie Saskim będzie rozlokowanych siedem namiotów, w których zostaną utworzone punkty medyczne. W każdym będą do dyspozycji cztery łóżka polowe, dwa zespoły ratownictwa, dwie karetki. W okolicach placu stanie 18 karetek; doraźnej pomocy będzie udzielało kilkuset ratowników.

"Służby medyczne, szpitale, karetki są odpowiednio przygotowane do udzielania pomocy" - ocenił Andryszczyk. "Może dochodzić do omdleń. Szczególnie na początku i na końcu uroczystości, gdy trzeba będzie iść w napierającym tłumie" - zaznaczył.

Marek Niemirski z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Warszawie powiedział PAP, że akcję koordynuje specjalnie powołany sztab. Dodał, że w okolicach placu Piłsudskiego będzie przygotowany sprzęt medyczny oraz leki.

Jak informuje rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego Ivetta Biały, nad bezpieczeństwem zdrowotnym osób uczestniczących w uroczystościach będą czuwały także dwa śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz patrole złożone z harcerzy i wolontariuszy Polskiego Czerwonego Krzyża.

Zespoły ratownictwa medycznego pełnią całodobowe dyżury na warszawskim Torwarze już od środy. W sobotę w czasie uroczystości żałobnych na placu Piłsudskiego ratownicy będą dyżurowali od godz. 7. Na wniosek wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego w Warszawie podczas weekendu zniesiona będzie rejonizacja w zakresie nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Pacjenci bez względu na miejsce zamieszkania będą mogli zgłosić się do dowolnego punktu udzielania pomocy.

W zabezpieczeniu uroczystości żałobnych biorą udział także załogi ratowników z całego kraju (Białystok, Lublin, Łódź, Katowice, Płock, Siedlce, Ostrołęka i Radom) oraz z warszawskich prywatnych placówek zdrowia.

Ceremoniał państwowy pożegnania prezydenckiej pary oraz pozostałych ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem rozpocznie się w sobotę o godz. 12 na placu Piłsudskiego. Na godz. 13 zaplanowano tam uroczystą mszę żałobną.

Przeniesienie trumien z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich z Pałacu Prezydenckiego do archikatedry warszawskiej ma nastąpić w sobotę o godz. 17. O godz. 18 odbędzie się tam msza św. w intencji prezydenckiej pary. Uroczystości będzie przewodniczyć metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.(PAP)

pro/ malk/ jbr/

Tagi: szpital, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz