Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

We wtorek - protest techników radioterapii

0
Podziel się:

Radioterapeuci we wtorek przeprowadzą
ogólnopolską akcję protestacyjną - poinformował Ogólnopolski
Związek Zawodowy Techników Medycznych Radioterapii. Od godziny 10
do 12 nie będą przeprowadzać naświetlań.

Radioterapeuci we wtorek przeprowadzą ogólnopolską akcję protestacyjną - poinformował Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Radioterapii. Od godziny 10 do 12 nie będą przeprowadzać naświetlań.

Radioterapeuci sprzeciwiają się przekształcaniu szpitali w spółki "bez konsultacji społecznych i bez jakichkolwiek gwarancji socjalnych dla pracowników (gwarancje zatrudnienia, płaca minimalna, wcześniejsze emerytury dla białego personelu pracującego w warunkach szkodliwych)".

Jak podkreślił przewodniczący OZZTMR Jacek Zingler w komunikacie przesłanym w poniedziałek PAP, związkowcy protestują także przeciwko wydłużeniu ich czasu pracy bez podwyższenia wynagrodzenia. Według nich zapisy te, zawarte w ustawie wprowadzającej reformę systemu ochrony zdrowia, są niezgodne z prawem UE.

We wtorek onkologiczne zoz-y zostaną oflagowane, a pracujący w nich radioterapeuci na dwie godziny przerwą pracę i nie będą przeprowadzać naświetlań (z wyjątkiem pacjentów "z wskazaniami życiowymi"). O godz. 12 rozpocznie się zorganizowana przez OZZTMR pikieta przed Sejmem.

Zarząd Krajowy OZZTMR zaapelował także do techników radioterapii niezrzeszonych w związku, aby we wtorek, czyli w dniu drugiego czytania w Sejmie projektu Ustawy o pracownikach zoz-ów, wzięli urlopy na żądanie. "W związku z czym efekty akcji protestacyjnej mogą być odczuwalne w każdym mieście, w którym znajduje się szpital onkologiczny" - ostrzegają związkowcy.

Radioterapeuci zapowiadali akcję protestacyjną pod koniec września. Ich zdaniem wydłużenie czasu pracy sprowadzi zarówno na nich, jak i na pacjentów, realne zagrożenie życia i zdrowia. Z ekspertyz, na które się powołują, jasno wynika, że "każda dawka promieniowania jonizującego jest niebezpieczna".

Technicy radioterapii przypominają, że Polska jest na ostatnim miejscu w UE jeśli chodzi o środki finansowe przeznaczane na onkologię, a zakłady radioterapii są przeciążone - jeden aparat terapeutyczny do naświetlań powinien przypadać na 250 tys. osób, w Polsce na jeden aparat terapeutyczny przypada 750 tys. osób. Według związkowców jeżeli zostanie wydłużony czas pracy radioterapetów, zmuszeni będą pracować dłużej, a ich wydajność spadnie o 40-50 proc., co za tym idzie kolejki chorych oczekujących na radioterapię wydłużą się.

Ustawa o pracownikach zoz-ów, jedna z pakietu ustaw reformujących system ochrony zdrowia, które przyjęła sejmowa komisja zdrowia i które we wtorek mają być czytane w Sejmie, pozbawia pracowników medycznych większości uprawnień. Ustawa m.in. wydłuża dzienny czas pracy osobom pracującym z promieniowaniem jonizującym z 5 do 7,5 godz., bez podwyższenia im wynagrodzeń.(PAP)

akw/ bno/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)