Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

WikiLeaks: USA interesowały się stosunkami Bułgarii z Rosją

0
Podziel się:

Stany Zjednoczone interesowały się bułgarską polityką energetyczną, stosunkami
z Rosją, kontaktami bułgarskich polityków z rosyjskimi władzami oraz korupcją w kraju - wynika z
dotychczasowych publikacji WikiLeaks o Bułgarii.

Stany Zjednoczone interesowały się bułgarską polityką energetyczną, stosunkami z Rosją, kontaktami bułgarskich polityków z rosyjskimi władzami oraz korupcją w kraju - wynika z dotychczasowych publikacji WikiLeaks o Bułgarii.

Bułgarski MSZ został uprzedzony przez Departament Stanu USA pod koniec minionego tygodnia, że WikiLeaks może ujawnić dokumenty, dotyczące stosunków dwustronnych - poinformowała w rozmowie z PAP rzeczniczka resortu Weseła Czernewa. Nie komentowała treści publikacji.

Media twierdzą, że dokumentów dotyczących Bułgarii jest ok. 900, przeważnie są to depesze ambasady USA w Sofii do centrali. Na razie jednak dostępny w internecie jest tylko jeden, opublikowany przez "New York Times". Jest to list z 16 czerwca 2009 r., podpisany przez sekretarz stanu Hillary Clinton, z prośbą o uzupełnienie informacji o Bułgarii. Szczególnie zainteresowanie Waszyngtonu budzą polityka energetyczna, stosunki z Rosją oraz korupcja w Bułgarii.

W energetyce Waszyngton interesuje się "politykami, planami oraz wysiłkami dywersyfikacji źródeł energetycznych, rozwojem infrastruktury energetycznej, w tym jej mocą i efektywnością, energią atomową, alternatywnymi paliwami i innymi alternatywnymi źródłami energii, wysiłkami na rzecz zagranicznych inwestycji".

Dla USA jest ważne, by uzyskać informacje o "ujawnionych i tajnych porozumieniach z Rosją, Iranem i innymi państwami regionu Morza Kaspijskiego", "kluczowych osobistościach w sektorze energetycznym i ich powiązaniach z krajowymi politykami", "stanowiskach wobec planów Rosji i wysiłków Bułgarii uniezależnienia się od rosyjskiej energii", "czynnikach, w tym korupcji, i zewnętrznych wpływach na rządowe decyzje w kluczowych energetycznych sprawach", wpływie przestępczości zorganizowanej na sektor energetyczny.

W części, dotyczącej stosunków z Rosją, Waszyngton interesuje się "politykami, planami i wysiłkami, dotyczącymi strategicznych stosunków z Rosją, konkretnie w dziedzinie energetyki, bezpieczeństwa, transportu oraz handlu". Departament Stanu domaga się od ambasady "szczegółów odnoście osobistych kontaktów bułgarskich przywódców i rosyjskich polityków i biznesmenów", "podatnych na rosyjskie wpływy wiodących polityków, przedstawicieli środowisk wywiadu oraz ministrów", "rządowego stanowiska i wyrażanych publicznie opinii na temat rosyjskich celów strategicznych w regionie, podatności na rosyjski nacisk i wpływ".

Innymi tematami, interesującymi USA, są: możliwości udziału Bułgarii w operacjach wojskowych za granicą, korupcja na wysokich szczeblach władzy, finansowanie politycznych partii, możliwości wpływania przez władzę na opinię publiczną przez manipulację mediami, plany współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, Bankiem Światowym i Unią Europejską, informacje wojskowe, w tym o wydatkach wojskowych, liczebności armii, dane o infrastrukturze wojskowej oraz dane o strukturze telekomunikacji.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)