Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wizyty zagraniczne Tuska. Premier jedzie do RPA i Zambii

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk złoży w przyszłym tygodniu wizytę w Republice Południowej Afryki oraz Zambii. Towarzyszyć mu będą przedstawiciele biznesu oraz kilku resortów.

Wizyty zagraniczne Tuska. Premier jedzie do RPA i Zambii
(Reporter)

Premier Donald Tusk złoży w przyszłym tygodniu wizytę w Republice Południowej Afryki oraz Zambii. Towarzyszyć mu będą przedstawiciele biznesu oraz kilku resortów. Szef polskiego rządu między innymi weźmie udział w Forum Biznesu w Johannesburgu i Forum Gospodarczym w Lusace.

W czasie wizyty - poinformowało CIR - zaplanowano podpisanie międzypaństwowej umowy o współpracy gospodarczej z RPA, zakładającej m.in. powołanie Wspólnej Komisji Gospodarczej, a także umowy o współpracy pomiędzy Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych i jej południowoafrykańskim odpowiednikiem TISA. W Zambii zaplanowano podpisanie memorandum między PAIiIZ a zambijskim odpowiednikiem.

Premierowi będą towarzyszyć przedstawiciele m.in. przemysłu wydobywczego, obronnego, meblarskiego i budownictwa z Polski. W RPA będą również obecni ministrowie nauki Barbara Kudrycka, transportu Sławomir Nowak, rolnictwa Stanisław Kalemba oraz środowiska Marcin Korolec. Z kolei w Zambii będą minister transportu oraz minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

To druga wizyta premiera w Afryce w tym roku. W kwietniu szef rządu wraz z polskim przedsiębiorcami był w Nigerii. Wtedy również oprócz spotkań politycznych i podpisania umów gospodarczych, promował polską gospodarkę i przedsiębiorców na forum biznesowym.

Podczas przyszłotygodniowej wizyty Tusk spotka się m.in. z prezydentem RPA Jacobem Zumą i wiceprezydentem Kgalemą Motlanthe. W Zambii będzie rozmawiał z prezydentem Michaelem Satą.

Jak podkreśla CIR, Afryka subsaharyjska to dla Polski strategiczny rejon dla rozwoju kontaktów handlowych i inwestycyjnych, bo _ w nadchodzących dekadach to tam najszybciej rozwijać się będą gospodarki i tym samym wymiana handlowa _. W związku z tym realizowany jest także program _ Go Africa! _, mający na celu ułatwienie rozwoju relacji gospodarczych oraz promowanie eksportu polskich produktów.

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba powiedział PAP, że w RPA będzie rozmawiał m.in. o wymianie handlowej dotyczącej żywności. - _ Współpracujemy z RPA w sprawach żywnościowych, będziemy poszukiwali tam nowych rynków, tak samo, jak współpracujemy z Koreą Południową, Chinami, Japonią i wieloma państwami afrykańskimi _ - zaznaczył.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz poinformował PAP, że celem wyjazdu do Zambii jest pomoc dla polskich misjonarek, które zajmują się dziećmi porzuconymi i chorymi, w tym także na AIDS. _ - Praca, którą tam wykonują jest niezwykle trudna, borykają się z bardzo wieloma problemami, warto docenić Polaków, którzy zagranicą niosą pomoc chorym dzieciom _ - podkreślił.

Minister nauki Barbara Kudrycka będzie z kolei rozmawiała o wymianie studentów między Polską a RPA. Rzecznik rządu Paweł Graś poinformował PAP, że szczegóły i cele wizyty zostaną przedstawione na początku przyszłego tygodnia. Polska delegacja wylatuje do Afryki we wtorek wieczorem, powrót do Polski planowany jest we wtorek w następnym tygodniu.

CIR zaznacza, że RPA jest najważniejszym partnerem ekonomicznym Polski z tego kontynentu. Pomimo światowego kryzysu gospodarczego, w relacjach Polski z RPA utrzymuje się wysoki poziomu wymiany handlowej sięgający 800 mln USD. W ostatnich latach wymiana ta miała dodatnie dla Polski saldo.

Do najważniejszych południowoafrykańskich inwestycji w Polsce należą inwestycja SAB Miller w przemyśle browarniczym (Browary Tyskie i Browary Lech), a także konsorcjum Fra-Mondi w zakłady celulozowo-papiernicze i drzewne (m.in. Zakłady Celulozy i Papieru w Świeciu Celuloza SA). Strona południowoafrykańska jest zainteresowana współpracą z Polską m.in. w dziedzinie gospodarki morskiej, przede wszystkim w zakresie budowy statków i jachtów, rozbudowy infrastruktury portowej, a także szkoleniem specjalistów w tej dziedzinie.

Zambia ma jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek globalnych - zaznacza CIR. Jest również państwem o jednej z najniższych stóp podatkowych w Afryce Subsaharyjskiej. Eksport Zambii w 2012 roku podwoił się w stosunku do poziomu odnotowanego w roku 2009. Eksport polskich firm był 7-krotnie większy w 2012 w porównaniu do roku 2008 i wyniósł 6 mln USD. Wolumen eksportu w 2012 w stosunku do roku 2011 podwoił się. Strona zambijska jest zainteresowana m.in. rozwojem współpracy wojskowej i edukacyjnej.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)